Hrad Špilberk, o který pečuje Muzeum města Brna, návštěvníkům v létě nabídne divadelní představení, koncerty i promítání filmů pod širým nebem. Nově muzeum připravilo netradiční prohlídky, uvedla mluvčí Barbora Kachlířová. Zajímavostí je možnost přespat v žaláři.

Prohlídky vodojemů ozvláštní svíčky

Celoroční prohlídkový okruh nazvaný Příběh hradu obohatí páteční večerní prohlídky s degustací vína od moravských vinařů. Prohlídky vodojemů pod hradem ozvláštní svíčky, které osvětlí vystavené artefakty.

Vrací se program Noc v kasematech

Po několika letech se také opět vrací program Noc v kasematech. „Lidé v kasematech opravdu přespí, akce začíná v sedm večer a lidé budou odcházet v šest ráno,“ řekla Kachlířová. Zájemci si projdou kasematy při svíčkách, dají si večeři s vínem, pak přenocují v žaláři, popsala program.

Těšte se na divadlo, koncerty filharmoniků a filmy pod hvězdami

Jako každoročně program na hradě zahrne také Letní shakespearovské slavnosti, koncerty filharmonického hudebního festivalu Špilberk a filmové projekce pod hvězdami, které pořadatelé zahájí 2. července.

Zájemci se mohou vydat i do brněnských vil

Zájemci se mohou vydat také na akce mimo areál hradu, do brněnských vil, které pod Muzeum města Brna spadají. Arnoldova vila nabídne výstavu sochaře Davida Škaroupky a některé akce festivalu židovské kultury Štetl, vila Tugendhat kromě prohlídek zevnitř i zvenčí nabízí také výstavu designérek Anni Albersové, Otti Bergerové a Lilly Reichové, doplněnou o futuristickou keramiku rakousko-britské umělkyně Lucie Rie.

V září oslaví 120. výročí založení muzea

Muzejní léto zakončí 14. září oslavy 120. výročí založení muzea. Zájemci výjimečně nahlédnou také do uzavřené Měnínské brány, sdělila Kachlířová.