Elektronické odbavování cestujících (EOC) v šalinách, trolejbusech a autobusech brněnského dopravního podniku překonalo další metu.

Ve středu 21. září totiž padl rekord v počtu zakoupených jízdenek v systému Pípni a jeď!, kde cestujícím stačí k zakoupení jízdenky platební karta, chytré hodinky nebo mobil. Lidé v tento den ve vozech brněnské MHD uskutečnili dohromady víc než 48 tisíc transakcí.

„Dosud jsme nejvíc jízdenek ve vozech prodali v devátém měsíci loňského roku. Letos v září jsme metu 44 653 transakcí překonali, a to hned čtyřikrát. Potvrzuje se, že jízdenky zakoupené bezkontaktně kartou přímo ve vozech se těší stále větší a větší oblibě. Od jejich zavedení jsme prostřednictvím služby Pípni a jeď! prodali jízdenky za více než 300 milionů korun,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

EOC nyní tvoří 44 procent z prodaných jednorázových jízdenek. Menší zájem o papírové jízdenky je patrný. Aktuálně je však stále využívá přes 30 procent cestujících. Postupně ale dojde k jejich omezování.

Službu Pípni a jeď! zavedl brněnský dopravní podnik před pěti lety, kdy si cestující mohli koupit elektronickou šalinkartu. Před dvěma lety se služba rozšířila i o elektronický nákup jednorázových jízdenek ve vozech MHD. Jednorázové jízdenky využívá čtvrtina lidí, 75 procent pasažérů upřednostňuje šalinkarty, které se od letoška vydávají jen elektronicky. 

„Aktuálně evidujeme přes 164 tisíc elektronických předplatných jízdenek. Jen za měsíc září si jich lidé koupili téměř 62 tisíc,“ popsal vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl.

Díky tomu, že se šalinkarty vydávají pouze elektronicky, zmizely každoroční fronty u přepážek. „Aktuálně si lidé na předprodejní místa DPMB chodí pouze pro pomoc, když si s vyřízením elektronické předplatní jízdenky neví rady,“ doplnila mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.