fbpx
23. 03. 2023 Dnes má svátek Ivona

Po přesunech čapích hnízd chystají energetici na jihu Moravy umístění budek pro sýčky

Instalaci budek pro sýčky připravují energetici na jižní Moravě poté, co ve spolupráci s odborníky vybudovali dva nové sloupy pro čapí hnízda.
sycek1-pixabay

Foto:

ilustrační Pixabay, eon.cz

Energetici ze společnosti EG.D kromě výroby a distribuce elektřiny kladou i velký důraz na ochranu přírody a ptactva a dlouhodobě spolupracují s Českou společností ornitologickou.

Loni koncem roku tak vybudovali v Nových Mlýnech na Břeclavsku nový sloup se speciální hnízdní podložkou pro přesun čapího hnízda. Druhý takový přesun zvládli letos v Sudoměřicích na Hodonínsku a během léta nainstalovali i budky pro rorýse na trafostanice ve Vracově na Hodonínsku. Další projekty jsou naplánované na příští rok.

Přesun čapího hnízda v Nových Mlýnech jasně ukázal, jak je spolupráce energetiků s ornitology důležitá. Z problematického místa, které ohrožovalo bezpečnost samotných ptáků i dodávek elektřiny, se čápi dostali na novou hnízdní podložku vzdálenou 15 metrů od původní.

„Čápi hnízdo přijali, přes sezonu vyvedli čtyři mláďata a nyní už jsou na cestě do teplých krajin,“ vysvětlil v tiskové zprávě vedoucí regionální správy energetické firmy v Hodoníně Radek Slatinský.

Na podobný scénář se energetici těší i v případě dalšího přesunu hnízda, ke kterému došlo v uplynulých týdnech v Sudoměřicích na Hodonínsku. Přesun se uskutečnil v podobném duchu jako na Břeclavsku. Čápi tak získali pro příští jaro bezpečné útočiště.

Během následujícího roku jsou v plánu další přesuny hnízd. „Jako první bude na řadě hnízdo v Řečici na Vysočině. Pokračuje příprava prioritního zabezpečení rizikových úseků linek vysokého napětí v rámci projektu LIFE+ Eurokite. Ve finální fázi je příprava metodického pokynu pro prevenci kolizí ptáků s vodiči nadzemního vedení, který připravujeme v odborné pracovní skupině Agentury ochrany přírody a krajiny ČR,“ vypočítal ornitolog Lukáš Viktora.

Kromě přesunů čapích hnízd spolupracovaly obě instituce i při instalaci budek pro ohrožené rorýsy na budově trafostanice ve Vracově. Vzhledem k velkému úbytku hnízdních možností pro tento druh je totiž vyvěšování nových budek jedním z mála způsobů ochrany tohoto ptačího druhu. I proto energetici umožnili montáž čtveřice budek na svou trafostanici.

„Shodli jsme se, že přítomnost budky na fasádě nemovitosti není pro nás žádným významným rizikem. Ani případná údržba hnízdní budky ze strany ornitologů není riziková, jelikož zde není žádná možnost přiblížení k částem distribuční soustavy pod napětím,“ dodal Slatinský.

Letos energetici také zabezpečili vedení vysokého napětí u Dubňan na Hodonínsku, kde bylo pod vodiči nalezeno několik uhynulých labutí. Do finální podoby spěje i memorandum pro instalaci hnízdních budek pro sýčky obecné. Sýček totiž patří k nejvíce ohroženým sovám a jeho poslední pravidelná hnízdiště se nacházejí právě na jižní Moravě a také v Ústeckém kraji.

„Kromě dalších opatření jim můžeme pomoci instalací speciálních budek, které jsou chráněné proti predátorům. Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že budky umístěné na sloupech nadzemního vedení ptáci ochotně přijímají a cítí se v nich bezpečně. V rámci záchranného programu pro sýčka obecného byly našimi členy vytipovány vhodné lokality a schválen vhodný typ budek, které budou instalovány na betonové sloupy EG.D,“ doplnil ornitolog Lukáš Viktora.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT