Povodí Moravy obnovilo v těchto dnech těžbu splavenin z hladiny Brněnské přehrady. Odklízení museli vodohospodáři přerušit 10. ledna kvůli nízkým teplotám a zamrznutí hladiny vodní nádrže. Těžba potrvá nejméně do konce příštího týdne, upřesnil v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

S odklízením začali hned po Novém roce

Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, vodohospodáři zahájili odstraňování splavenin z hladiny Brněnské přehrady hned 2. ledna. Naplaveniny v podobě dřeva, větví, plastů a dalšího odpadu se do nádrže dostaly v době prosincových povodní. „Celkové množství materiálu u hráze vodohospodáři odhadovali na 600 až 800 tun,“ uvedl mluvčí.

Práce ztížily deště a mráz, přesto odklidili 500 tun splavenin

Práce pak ztížilo deštivé počasí, následované prudkým poklesem teplot. I přesto se zaměstnancům Povodí Moravy podařilo během osmi dnů odklidit téměř 500 tun splavenin. Odklízení však museli vodohospodáři zastavit 10. ledna poté, co začala hladina. „Mráz, déšť a silný vítr znemožňovaly práce na odklizení splaveného materiálu celý měsíc. Vhodné podmínky pro pokračování v těžbě přišly až tento týden,“ upřesnil Petr Chmelař.

Od hráze vytáhnou asi dalších 200 tun odpadu

Pracovníci Povodí Moravy proto těžbu splavenin obnovili. „Zbývající množství odhadují na 200 tun. Práce potrvají nejméně do konce příštího týdne. Splaveniny se drží u hráze vodní nádrže, odkud je vodohospodáři vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Po odtěžení z hladiny vodní nádrže se materiál usuší a roztřídí na plasty, dřevo a další odpad. Teprve pak je možné vytěžené naplaveniny ekologicky zlikvidovat,“ vysvětlil mluvčí.

Odpad do přehrady přinesly zvýšené průtoky

Několik stovek tun odpadu – převážně kmeny, větve, odpadky a PET lahve – do přehrady přinesly zvýšené průtoky na přelomu roku, kdy se přítok do vodní nádrže přiblížil k 90 m³/s. „Vodní nádrž povodňový průtok snížila na přibližně 55 m³/s. Společně s povodňovými průtoky přehrada zadržela také značné množství splavenin,“ uvedl Chmelař.

Hladinu snížili na zimní úroveň

Hladina v nádrži byla před zimou snížena na takzvanou zimní hladinu, která činí 224 m nad mořem. Snížení hladiny probíhá jako preventivní protipovodňové opatření pro případné zachycení zimních či jarních povodní. Aktuálně je hladina stále snížená na kótu přibližně 227,1 m n. m, což jsou 2 metry pod maximální hladinou zásobního prostoru (229,08 m n. m.). Napouštění nádrže Povodí Moravy plánuje v závislosti na hydrologické situaci na březen.

Loni v dubnu vytěžili přes 500 tun splavenin

Také po jarní povodni loni v dubnu překonalo množství odklizeného materiálu na vodní nádrži Brno 500 tun. V předchozích dvou letech se množství odklizených splavenin pohybovalo okolo jedné stovky tun. „Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat různé předměty a materiály například z načerno založených skládek,“ dodal mluvčí Povodí Moravy.