"Bohaté srážky, které v minulém týdnu zasáhly podstatnou část našeho území, zelenině výrazně pomohly, přišlo to za pět minut dvanáct. I tak odhadujeme výnosy hrášku o čtvrtinu až polovinu nižší, než je obvyklé, protože rostliny nenasadily horní patro," uvedl Michal Slezáček, ředitel závodu v Bzenci, kde se vyrábí také zelenina pod značkou Znojmia.

"Navíc je vše výrazně zrychlené, proti loňskému taktéž teplému a suchému roku máme sklizeň hrášku ještě minimálně o další týden dříve. Urychlená je i další zelenina," doplnil Slezáček. Hrášek v Bzenci berou od pěstitelů z okolí, rok od roku je to prý těžší, protože osevní plochy se zmenšují.

Závod v červnu začal zpracovávat také asi nejoblíbenější nakládanou zeleninu v Česku – okurky, které se budou vyrábět pravděpodobně až do září. Během léta k nim v Bzenci postupně přibudou další druhy zeleniny, jako jsou papriky, cibulky a feferonky.

V Bzenci ročně vyrobí celkem přes 30.000 tun sterilované zeleniny, z toho nejvíc okurek – asi 13 milionů sklenic. Závod prochází modernizací včetně nových hal a strojů. Investice 100 milionů korun umožní navýšení kapacity až o 20 procent, uvedl Slezáček. Zaměstnanci se mohou těšit na nové zázemí.

Agrimex začne ještě v červnu zpracovávat petrželovou nať a také červený rybíz. "Náš závod do začátku června zvládnul zpracovat čerstvý špenát, který odebíráme od zemědělců na Litoměřicku. Jejich úrodu zachránil fakt, že mají pole pod závlahami. Dlouhodobé teplé a suché počasí ale způsobilo, že špenát dozrál v podstatě najednou na většině polí, což náš závod i zemědělce tlačilo k maximálními výkonu při sklizni a zpracování," uvedl zakladatel Agrimexu Ryszard Nemoudry.