Chladné počasí v květnu a naopak horké v červenci zpomalilo dozrávání hroznů révy vinné na jihu Moravy. Ač se podle zákona může burčák, tedy částečně zkvašený vinný mošt z moravských a českých hroznů, prodávat od 1. srpna, letos bude ten první nejspíš hotový až okolo 20. srpna.

„Nepamatuji se, že bych očekával sklizeň takhle pozdě, obvykle jsem měl vždycky burčák okolo 10.srpna, letos předpokládám, že začneme prodávat o víkendu 19. a 20. srpna,“ řekl ČTK Miloslav Machuča, který na pěti hektarech pěstuje hrozny výhradně pro přípravu burčáku.

Zpoždění v dozrávání hroznů potvrzuje i David Šťastný z vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice

Pěstuje asi nejranější odrůdu v ČR Augustovskij, kterou zpracovává výhradně na burčák. „V loňském roce byly hrozny Augustovskij zralé už začátkem srpna, a tak jsme měli první čerstvý burčák na naší Vinařské pohotovosti ve Valticích už 6. srpna. V letošním roce je zrání hroznů zpožděné oproti předcházejícím teplým ročníkům přibližně o 10 dnů. Navíc si hrozny odrůdy Augustovskij našly i srnky a víc jak polovinu úrody nám sežraly,“ podotkl Šťastný.

Pozdější dozrávání hroznů způsobila kombinace chladnějšího jara, kdy réva začala kvést přibližně o týden později, ale hlavně horký červenec

„Zpoždění z května réva dohnala, ale zpomalilo ji vedro v červenci. Jakmile denní teploty přesáhnou 35 stupňů Celsia, dozrávání zpomalí, zejména, když je teplo i v noci jako letos v červenci, “ uvedl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity.