O náhradě škody a nemajetkové újmě pro poškozené v případě podvodu s falešnými fakturami, které po tornádu inkasoval už dříve odsouzený Michal Štrasmajr, se rozhodne v civilním řízení. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Brně, když zamítl odvolání žalobce i poškozených. Muž několika rodinám sliboval postavení domu, což se ale nestalo. Soud v Břeclavi mu v minulosti pro dotační podvod dříve uložil trest čtyři roky vězení. O výši náhrady škody a nemajetkové újmě ale nerozhodl.

Pravomocně odsouzený Štrasmajr podle státního zastupitelství několika rodinám po tornádu na jihu Moravy sliboval postavení domu, na základě falešných faktur z dotací ale pro sebe získal kolem šesti milionů korun. Muže poslal pravomocně na konci června břeclavský okresní soud na čtyři roky do vězení, soud schválil dohodu o vině a trestu. Ohledně náhrady škody a výši nemajetkové újmy ale nerozhodoval, odkázal na civilní řízení. Proti tomu se odvolali žalobce i i poškození.

Muž dnes u soudu přítomen nebyl. Podle žalobce Ivo Hahna už soud prvního stupně ve věci mohl rozhodnout, kdy čísla jsou jasná a obžalovaný se přiznal

Navrhoval, aby odvolací krajský soud ve věci rozhodl sám. Podle obhajoby ale část peněz byla prostavěna, a není tedy zřejmé skutečná výše škody, obhájce rozporoval i nemajetkovou újmu. Obojím by se podle něj měl více zabývat právě civilní soud.

Soud obhajobě přisvědčil, když odvolání zamítl. Podle předsedkyně senátu Dany Kancírové soud prvního stupně správně prioritně schválil dohodu o vině a trestu, kdy není nutno, aby se zabýval i náhradou škody. Uvedla, že odsouzený přiznal, že některé faktury byly fiktivní či jen některé položky byly fiktivní, ale není přesně zřejmé které. Právě tím by se měl civilní soud zabývat. „Pokud nemáme podklady, nelze v trestním řízení rozhodnout,“ uvedla Kancírová.

Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko v roce 2021 na konci června. Bouře přinesla nezvykle velké kroupy a tornádo mělo rychlost kolem 300 kilometrů v hodině. Zemřelo šest lidí. Zničeno bylo kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo být strženo.