“Vánoční výstavy tady na Špilberku děláme tradičně a právě výstava Karly Hanušové byla zařazena tady do toho cyklu vánočních výstav, které jsou určeny nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti,” potvrzuje kurátorka výstavy Hajundija Ilona Víchová z Muzea města Brna.

Brněnská výtvarnice Karla Hanušová ve své tvorbě slučuje umění obrazu i slova. Píše povídky i beletrii, tvoří trikové animované filmy, jejichž výtvarnost odkazuje k dílu Švankmajera či Karla Zemana. Vytváří obrazy, kresby a koláže. Její dílo představuje výstava na hradě Špilberku, která děti i dospělé zavede do malebného světa fantazie, snů a tajemství. 

Hajundia zní poněkud cizokrajně a tajemně. Zeptali jsme se tedy autorky na význam tohoto slova.  “Je to vlastně můj svět. a část z něho je v Hajundii. Hajundija je v podstatě, jak to napsala moje kamarádka, o přístupu k životu, je to o rodinných svazcích, i když jsou vpodstatě na pozadí, i když ta mamka, ten taťka, kteří jsou tam pořád v pozadí, hrají velkou roli. Čili to klade důraz na rodinu, na to, aby děti měly šťastné dětství, na ty důležité věci, které jsou v životě. Ne ty materiální.”

Obrazy, ilustrace, koláže, šperky, trikové filmy i pohádkové knížky – to vše tvoří brněnská výtvarnice Karla Hanušová díky své fantazii a šikovným rukám. Ilona Víchová potvrzuje: “Ona je opravdu člověk, který vládne mnoha talenty, a myslím si, že na té výstavě se to podařilo exemplárně zdokumentovat. Ta výstava mapuje práce ze sedmdesátých let až po ty nejnovější.”

V době virtuální, konzumační zábavy, by mohla právě podobná výstava být inspirací k tvůrčímu způsobu trávení volného času. A to jak pro děti, tak pro jejich rodiče. "Určitě to může být inspirací," říká Hanušová. "Záleží na tom, jak ty děti jsou pro to vedené a jak jsou tomu otevřené. Ale inspirace to může být.”

Nás samozřejmě zajímá, čím se inspiruje sama výtvarnice. Kde bere podněty pro svůj široký tvůrčí záběr. Karla Hanušová na to má jasnou odpověď: “Všude mě všechno inspiruje. Já mám totiž oči otevřené a dívám se nedívám se do mobilu. Dívám se kolem sebe, A hlavně je ta inspirace ve starých časech, v dětství, to je obrovská inspirace."

Obrazy, koláže, knihy, ale třeba i loutky, knihy nebo krátké filmy Karly Hanušové, to všechno dokresleno  atmosférou prostor hradu Špilberk. Přijměte pozvání na tuto výjimečnou výstavu, kterou můžete na konci letošního a také na začátku příštího roku navštívit na brněnském hradu Špilberk.