Pokus o rekord ve westernovém městečku. Kolik kytaristů zahraje na jednom místě stejný hit?

Známý písničkář Slávek Janoušek bude v sobotu řídit pokus o vytvoření nového českého rekordu, kdy by mělo hrát co nejvíc kytaristů na jednom místě stejnou písničku.

  • Foto

    Tomáš Svoboda

Rekordní pokus se odehraje poslední srpnovou sobotu ve westernovém městečku v Boskovicích na Blanensku. „Začínáme půl hodiny po poledni vystoupením Slávka Janouška a jeho kapely. Samotný pokus o rekord bude zahájen o půl hodiny později, kdy si přítomní kytaristé společně zahrají písně Montgomery, Okoř a Rodné údolí. Každý si musí přinést svoji kytaru, noty dostane od pořadatelů,“ uvedl jednatel westernového městečka Luboš Jerry Procházka.

Ten spolu s Janouškem zve na Main Street všechny milovníky hry na kytaru, ať už jsou to budoucí, současné nebo naopak zapadající hudební hvězdy. Laťka dosud platného rekordu je přitom nastavena hodně vysoko. „Na hudebním festivalu Porta v roce 1997, kdy vznikl dosud platný rekord, si zahrálo společně tři písničky 371 kytaristů. To je velmi slušné číslo. My se ale v městečku jen tak ničeho nezalekneme. Velkých výzev se nebojíme,“ usmívá se šerif Luboš Jerry Procházka.

Připomněl, že například při pokusu o překonání rekordu se v roce 2014 sešla ve westernovém městečku více než polovina tohoto počtu.

Na akci se těší i Slávek Janoušek. „Všechny tři písničky, které budeme hrát, jsou opravdu krásné. Neumím z nich vybrat tu nej. Všechny jsou hezké. Říkáme jim autobusovky, protože se zpívaly při hromadných výletech na cestách nebo pak u ohníčků. Už se těším na to, jak vytvoříme jednu obří kapelu. Pokud kdokoli váhá s účastí jen kvůli tomu, že se stydí, tak by měl svůj stud odložit, protože zahrát si společně je velkým zážitkem,“ míní písničkář.

Pro všechny účastníky pokusu o rekord platí, že pokud přijdou s kytarou, zaplatí snížené vstupné sto korun. Za to se po pokusu o překonání rekordu mohou stát diváky představení, která se konají přímo na Hlavní třídě městečka, kde bude i jezdecká show s četnými kaskadérskými kousky Geronimo. „Pouze na vystoupení Vinnetou, které se koná v přírodním amfiteátru, si zájemci z řad kytaristů budou muset dokoupit vstupenku,“ upřesnil Procházka.

Každého kytaristu navíc zařadí do slosování. Z něj vzejde šťastlivec, který po rekordním pokusu na místě dostane jako dárek zbrusu novou kytaru od známého výrobce Furch Guitars.

Za vznikem této firmy ve Velkých Němčicích na Břeclavsku je příběh hudebníka a původní profesí zámečníka Františka Furcha. Ten se za socialismu, kdy se do tehdejšího Československa jen s velkými obtížemi dovážely kvalitní kytary, rozhodl, že začne vyrábět vlastní nástroje. Jeho kytary používají mnozí známí umělci, například Věra Martinová, Vlasta Redl, David Koller, Xindl X, Mirai nebo Voxel.

Fotogalerie: