Policie chce vazbu pro 5 lidí z kauzy zakázek radnice Brno-střed

Zakázky radnice prověří kontrola, odbor investic obratem mění vedení.

  • Foto

    redakce (NEP)

Detektivové chtějí vazbu pro pět lidí z korupční kauzy kolem veřejných zakázek městské části Brno-střed. Ostatní čtyři obvinění byli propuštěni a dále budou stíháni na svobodě. Na webu policie to dnes oznámil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Státní zástupce se s podnětem policie ztotožňuje a návrh na vzetí do vazby doručí soudu asi dnes večer, řekl ČTK ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality olomouckého Vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

"Kriminalisté NCOZ dnešního dne podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podnět k návrhu na vzetí do vazby pěti obviněných osob," uvedl Ibehej. "Státní zástupce se s tímto návrhem ztotožnil a v současné chvíli zpracovává návrhy, které budou soudu doručeny ve večerních hodinách. Návrhy na vazby bude rozhodovat Městský soud v Brně," řekl Šereda. Soud rozhodne zřejmě v sobotu.

V souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed bylo devět lidí obviněno z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Podle médií policie zadržela třeba radního Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO).

Detektivové NCOZ zasahovali ve čtvrtek v Praze, Brně a Prostějově, mimo jiné i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ve větvi kauzy týkající se veřejných zakázek, kterými se zabýval ÚOHS, ale na rozdíl od zakázek brněnské radnice zatím nikdo obviněn nebyl.

Vedení městské části Brno-střed připravuje hloubkovou kontrolu dosud otevřených zakázek investičního odboru. Bude se na ní podílet kontrolní výbor zastupitelstva. Na úterý je svolané mimořádné zasedání výboru. Důvodem je policejní razie na radnici části Brno-střed, která začala ve čtvrtek. Policie zkoumá starší zakázky investičního odboru.

"Týká se to minulého volebního období, minulé koalice, kdy ODS byla v opozici. Řízení odboru investičního a správy bytových domů do vyšetření celé situace převezme tajemník radnice Petr Štika," řekl starosta Vojtěch Mencl (ODS). Dosud jej vedl Petr Liškutin, přitom podle deníku Právo je Liškutin mezi lidmi, o které se zajímá policie, oficiálně to nikdo nepotvrdil.

"Netuším, v jaké pozici v tuto chvíli kolega je. Každopádně je asi na místě dohoda o nějakém třeba dočasném zařazení na jinou práci," uvedl na Liškutinovu adresu tajemník Štika.

Předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti) uvedla, že se v pondělí setká se starostou Menclem, v úterý pak mimořádně zasedne výbor. Spilková doufá, že se tak s kolegy dozví více informací o důvodech a okolnostech policejní akce.

"Devadesát devět procent informací máme z médií," uvedla Spilková. Neočekává detaily z policejního vyšetřování, ráda by se ale dozvěděla od starosty alespoň něco oficiálního. Starosta dnes o přesných cílech policejního zásahu hovořit nechtěl, je vázaný mlčenlivostí.

Mencl uvedl, že městská část zastaví jakékoli platby týkající se investičního odboru a spustí hloubkovou kontrolu zakázek. 

Na radnici zasahovali celý čtvrtek kriminalisté, úřad byl zavřený. Zásah pokračuje i dnes. Podle tajemníka skončí asi v nočních hodinách. V sobotu se tedy budou na radnici konat naplánované svatby. V pondělí se úřad podle tajemníka otevře.

Mencl očekává, že se brzy sejdou také zástupci koalice na Brně-středu. Koalici tvoří ODS, ANO a KDU-ČSL. "Chceme od ANO vysvětlení a stanovisko k činnosti jejich významného člena," uvedl Mencl.