„Letos jihomoravští policisté na velikonoční svátky nenachystali žádné velké dopravně bezpečnostní akce, ale dokázali během několika dnů odhalit téměř šest desítek nezodpovědných šoférů,“ popsal policejní mluvčí Petr Vala.

Kromě běžných hlídek v rámci celého kraje namátkové kontroly prováděli i policisté, včetně vojáků a celníků, na stanovištích mezi jednotlivými okresy, a to v souvislosti s aktuálním zákazem omezení pohybu. „ Zajímavostí je i to, že z celkového počtu zjištěných hříšníků bylo kolem dvacítky řidičů pod vlivem jiných návykových látek,“ doplnil Vala.

Největším rekordmanem byl podle policie šofér z Brna. Ten o Zeleném čtvrtku brněnským strážníkům opakovaně nadýchal hodnoty kolem 4 promile alkoholu v dechu. Nyní tak bude muset čelit trestnímu stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě uznání viny může být soudem potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti až na dobu dvou let.

„V neděli ráno zase dopravní policisté vyrazili k tragické nehodě, která se stala poblíž Dobronic na Znojemsku. Tam zatím z nezjištěných příčin vyjel šofér osobního vozidla mimo komunikaci a fatálně havaroval. Dvaapadesátiletý majitel vozidla utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Zda při nehodě nesehrál nějakou roli i alkohol budou nyní zjišťovat dopravní policisté,“ upřesnil Vala.

Ve stejnou dobu, tentokrát ale na Vyškovsku, boural i dvacetiletý mladík. Ten zřejmě i pod vlivem silné podnapilosti v obci Pustiměřské Prusy nezvládl škodovku a vyjel s ní náhle mimo komunikaci. Během toho naboural do kovového zábradlí zdejšího mostku, porazil několik dopravních značek, aby se následně tvrdým nárazem zastavil až o podezdívku nedalekého domu. „Po nehodě se policistům bezostyšně přiznal, že si před jízdou pořádně přihnul. Vypil několik piv, vodek a vše završil bylinným likérem. Na další problém si navíc zadělal i tím, že za volant usedl, ačkoliv nikdy nevlastnil žádné řidičské oprávnění a automobilu se zmocnil bez vědomí majitele,“ popisuje Vala. Skutek je prošetřován pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci.