Jihomoravští policisté v úterý kolem 22:00 zachytili na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Převaděče zadrželi pro podezření z trestného činu. Další čtyři Syřany vypátrala hlídka dnes časně ráno. Kolem 6:00 se 13 migrantů rovněž ze Sýrie dostavilo na obvodní oddělení policie v Hustopečích, řekl její mluvčí Petr Vala. Ode dneška budou na hranicích namátkové kontroly, oznámil ministr vnitra Vít Rakušan.

Namátkové kontroly budou na hranici se Slovenskem zatím do 13. října

Česká republika kvůli zvýšenému počtu migrantů ode dneška zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem. Zatím jsou v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci. „Jde o opatření nutné pro účinný boj se skupinami převaděčů a nelegální migrací. Kontroly budou probíhat namátkově po celé délce hranic tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující. K tomuto kroku přistupujeme v koordinaci s Polskem, které bude svou hranici se Slovenskem kontrolovat podobným způsobem. Jsme samozřejmě v kontaktu jak se slovenskou stranou, tak s rakouskými a německými sousedy,“ uvedl Rakušan na sociální síti X (dříve Twitter).

Policie obsadí 27 hraničních přechodů

Policie upřesnila, že na kontroly v úvodní fázi nasadí asi 130 policistů a policistek především z příhraničních ředitelství. „Pomáhat jim budou kolegové z cizinecké policie a ostatních krajských ředitelství. Celkově budeme na 27 hraničních přechodech se Slovenskem,“ sdělili policisté na sociálních sítích.

Chtějí zabránit cestám uprchlíků z jihovýchodní Evropy

Česko tak reaguje na stejný plán Polska, které chce zabránit cestám uprchlíků z jihovýchodní Evropy. Zahájení dočasných kontrol na slovenských hranicích od půlnoci na dnešek oznámilo vedle Polska a Česka také Rakousko. Dosluhující slovenská vláda o svém postupu rozhodne dnes.