Poslankyně Jílková se vzdala funkce radní Brna-středu i mandátu zastupitelky
Foto:
redakce (archiv)
Jihomoravská poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) rezignovala na funkci radní městské části Brno-střed a vzdala se mandátu zastupitelky, řekla, že nechce vykonávat dvě placené funkce. Mandát zastupitele získá jako první náhradník Martin Vrubel (KDU-ČSL), kterého Jílková navrhuje i jako svého nástupce v radě. Brno-střed je jednou z největších z 29 městských částí v Brně.
Jílková byla desítkou na kandidátce koalice Spolu v říjnových volbách do Sněmovny. Do dolní komory se dostala díky preferenčním hlasům, které ji vynesly na šesté místo. Přeskočila i dlouholetého poslance a kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 získala na jižní Moravě devět mandátů.
Jílková byla radní městské části pro sociální oblast a zdravotnictví. "Není možné plnohodnotně vykonávat dvě uvolněné funkce a nechtěla jsem se dostat do situace, kdy budu dávat přednost jedné věci před druhou. Mám i malé děti a chtěla jsem si zachovat míru work-life balance," řekla Jílková.
Náhradníkem na mandát je Vrubel, kterého Jílková navrhuje i jako svého nástupce v radě. Rozhodnout ale musí zastupitelé. Podle Jílkové je Vrubel akademickým pracovníkem a působí na pedagogické fakultě. "Je to expert na bezbariérovost a člen poradního sboru pro bezbariérovost města. Věnuje se oblasti vzdělávání a přístupného prostoru a pracuje s neziskovými organizacemi pro zrakově postižené. Z tohoto pohledu má k sociální oblasti blízko," uvedla Jílková.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Ani rok a půl po změně stavebního zákona není situ…
- Na jižní Moravě si lidé připlatí za vodu, cena tep…
- Pokuta za jízdu načerno na jižní Moravě stoupla na…
- Dopravní podnik v Brně koupil seniorbusy na elektř…
- Tříkrálová sbírka už začala, koledníci budou v uli…
- V Brně strážníci zaznamenali jen jedno nepovolené …
- Brno plánuje přestavět křižovatku před čtvrtou brá…
- Na jihomoravských sjezdovkách už se lyžuje, zájem …
- Většina silnic na jihu Moravy je mokrá po posypu, …
- Úsekové měření v brněnské Kníničské ulici začne ne…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
