fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Pracovníci Moravské zemské knihovny odjeli do Paříže pro Kunderovy knihy

mzk-kundera-mzk

Foto:

MZK Brno

Pracovníci Moravské zemské knihovny v úterý odjeli do Paříže pro druhou část materiálů, které bibliotéka získala od spisovatele Milana Kundery a jeho manželky Věry. O další cestě informovali na sociálních sítích. Od června je v Brně část Kunderova osobního archivu dokumentů či fotek v 18 krabicích.

Nyní by měl ředitel knihovny Tomáš Kubíček v Paříži převzít knihy, zejména překlady Kunderových románů a esejí do různých světových jazyků. Vše bude později přístupné ve speciálním oddělení zemské knihovny.

Rozhodnutí, že písemnosti Kunderových zamíří do rodného města světoznámého spisovatele, padlo před dvěma lety. Uchovávat je bude právě Moravská zemská knihovna. Pandemická situace ale faktické předání zdržela. „Riziko, že bychom mohli onemocnění zavléct do bytu manželů Kunderových, bylo poměrně velké a nepříjemné, takže jsme to odložili,“ řekl v červnu Kubíček.

První dodávku zaplnil v červnu listinný archiv Kundery, tedy korespondence s nakladateli, recenze na jeho knihy nebo literární ceny. Recenze posílali autorovi nakladatelé. V Brně z nich mohou badatelé čerpat informace o přijetí Kunderova díla. Součástí byla také bohatá sbírka fotografií, na kterých lze spatřit známé tváře – Jana Skácela, Jana Wericha a další osobnosti českého i světového umění.

Třiadevadesátiletý Kundera žije téměř půl století ve Francii. První část svého díla psal česky, druhou francouzsky. Patří k nejuznávanějším žijícím evropským romanopiscům.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT