Předplatné na MHD si v Brně kupuje elektronicky čím dál víc lidí

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Předplatní jízdenku na brněnskou MHD si loni přes internetový portál Brno ID koupilo ve druhém roce fungování o 22.500 lidí více, celkem 77.000. Město s dopravním podnikem na rozvoji portálu spolupracuje a lze přes něj platit mimo jiné poplatky za odpad. Loni toho využilo již šestkrát více lidí, 53.000, což je zhruba sedmina obyvatel města, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Všichni, kdo si koupí předplatní jízdenku přes portál, ji mají nahranou na bankovní kartě, buď aktivní platební, nebo na speciálně vydané bez vazby k bankovnímu účtu. Brňané, kteří si koupí dospělou plnocennou jízdenku, také mohou žádat o slevu placenou městem ve výši 1425 korun. Místo 4750 tak za rok zaplatí jen 3325 korun.

Z celkového počtu zakoupených jízdenek je nejvíc právě plnocenných ročních či na kratší časové období, a to 57.000, jejich počet rostl o 13 procent. Celkové tržby za jízdenky nakoupené na internetu činily loni téměř 208 milionů korun. Celkové tržby z jízdného činí v dopravní podniku necelou miliardu za rok.

"Obliba služby je rok od roku vyšší a je evidentní, že lidé mají zájem o zjednodušení systému a možnost spravovat své záležitosti z jednoho místa a elektronicky," uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Šestkrát loni rostl zájem o studentské jízdenky, prodalo se jich 15.000. Důvodem byla možnost si poprvé ověřit přes portál status studenta. Dopravní podnik navázal spolupráci s Masarykovou univerzitou, Mendelovou univerzitou a Vysokým učením technickým, jejichž studenti se při nákupu nemuseli prokazovat potvrzením o studiu nebo ISIC kartou, ale mohli tak učinit online. "Momentálně připravujeme spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou a také umožnění online ověřování nároku na slevu studentům ostatních škol, kteří jsou držiteli studentského průkazu ISIC," uvedl Havránek.

Lidé si také mohli kupovat přes portál vstupenky na turistické atrakce, zážitkové vouchery do ZOO nebo vstupenky do sportovních areálů. Dopravní podnik s městem pracuje i na dalších možnostech využití.