Prezident jmenoval Martina Bareše rektorem Masarykovy univerzity

Rektorem Masarykovy univerzity v Brně prezident Miloš Zeman jmenoval ve čtvrtek na Pražském hradě neurologa a děkana lékařské fakulty Martina Bareše. Akademický senát ho zvolil do čela vysoké školy v dubnu.

  • Foto

    em.muni.cz

Po Mikuláši Bekovi se Martin Bareš stane v pořadí už 34. rektorem MUNI. 

Nový rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš se vedení univerzity se ujme 1. září a vystřídá tak Mikuláše Beka, jemuž 31. srpna skončí druhé funkční období. Bareš, který dosud působil jako děkan Lékařské fakulty MU, se stane v pořadí 34. rektorem Masarykovy univerzity. Do funkce byl členy Akademického senátu MU zvolen již 1. dubna.

Padesátiletý rodák z Brna je od února 2018 děkanem Lékařské fakulty MU. Do té doby byl od roku 2015 prorektorem pro akademické záležitosti univerzity a od roku 2012 statutárním zástupcem rektora. V letech 2012 až 2018 byl také zástupcem přednosty pro vědu a výzkum I. neurologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, od roku 2018 je místopředsedou Asociace děkanů lékařských fakult.

Bareš již také oznámil jména nových prorektorů, s nimiž v září předstoupí před Akademický senát MU. Bude jich celkem sedm, dva pokračují z předchozího vedení.

Martin Bareš chce univerzitu především posunout k vyšší kvalitě ve vzdělávání i výzkumu. „Masarykova univerzita hodně investovala do svého zázemí, které je dnes na špičkové evropské úrovni, potřebujeme ale dále rozvíjet potenciál našich akademiků a studentů, kteří mají a budou mít hlavní podíl na tom, jak úspěšní se v budoucnu jako univerzita staneme,“ uvedl nový rektor.

Barešovým cílem je, aby Masarykova univerzita v prestižních světových žebříčcích vysokých škol pronikla do první pětistovky a předstihla do roku 2030 Univerzitu Karlovu, která je v tuto chvíli českou jedničkou.
Zaměřit se Martin Bareš chce i na posílení role Masarykovy univerzity ve společnosti. „Jako vysoká škola musíme více vnímat společenské potřeby a vyjadřovat se k důležitým společenským otázkám a problémům. Jsme apolitická instituce, ale vůči společnosti máme odpovědnost, a navíc i potřebnou expertízu," konstatoval nově jmenovaný rektor.