Prezident Petr Pavel poprvé v úřadu navštívil vrcholné justiční instituce, které sídlí v Brně. Na Ústavním soudu (ÚS) ocenil dvacetiletou práci předsedy Pavla Rychetského, který dnes ve funkci končí. Zároveň Pavel oznámil, že prozatím nejmenuje ústavním soudcem Roberta Fremra, jenž sice získal souhlas Senátu, ale poté se objevily nové informace o jeho rozhodování před listopadem 1989. Pavel chce informace prověřit a konzultovat s odborníky.

Baxu jmenoval předsedou v pátek

Nástupcem Rychetského jmenoval prezident už v pátek Josefa Baxu, a to s platností od úterka tohoto týdne. Postupně prezident určil také dva místopředsedy soudu, a to dosluhujícího soudce Vojtěcha Šimíčka a nově příchozí Kateřinu Ronovskou.

ÚS je nyní uprostřed personální proměny

Rodí se jeho čtvrtá sestava v historii samostatného Česka, každou z nich formoval jiný prezident. Rychetský uvedl, že Pavel má zatím při nominacích ústavních soudců šťastnou ruku, vybírá je s vědomím odpovědnosti. Soudce musí nejen chránit ústavu, ale také občany před veřejnou mocí, která má občas tendence do jejich práv a svobod zasahovat, řekl Rychetský. Jako příklad zmínil období pandemie koronaviru. Baxa doufá, že soud pod jeho vedením obstojí i před budoucími výzvami, pro které ještě neexistuje judikatura z dřívějška.

Fremr vyvolal pozornost

Nejvíce pozornosti z Pavlových nominantů na ústavní soudce zatím vyvolal místopředseda Vrchního soudu v Praze Fremr, a to kvůli jeho působení v předlistopadové trestní justici. Už dříve média informovala o kauze Olšanské hřbitovy, kde obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie (StB). Nově upozornili senátoři Marek Hilšer z klubu Starostů a Hana Kordová Marvanová (za ODS) na to, že Fremr mezi lety 1983 a 1985 soudil přes 100 lidí za opuštění republiky, tedy za emigraci.

Jmenování nechce Pavel uspěchat

Pavel proto nechce Fremrovo jmenování uspěchat, bude jednat se senátory, konzultovat s odborníky. „V okamžiku, kdy nebudou žádné další nové informace, přijmu rozhodnutí,“ řekl Pavel. Fremr uvedl, že prezidentův postup respektuje. V úterý tak prezident jmenuje ústavní soudkyní pouze Veroniku Křesťanovou, uprázdněné zůstane jedno místo z 15.

Jako trestní soudce působil před listopadem 1989 také Baxa

Dnes připustil, že i on možná řešil jednu kauzu opuštění republiky. „Já už si na to dnes nevzpomínám, možná jsem soudil jeden případ. Ale nemám tak dobrou paměť, abych z těch mnoha tisíců případů, které jsem rozhodl, abych si pamatoval na všechny,“ řekl Baxa. Případy opuštění republiky podle něj rozhodovali spíše soudní funkcionáři než řadoví soudci.

Podle Pavla je zapotřebí vidět dobový kontext

„V době, o které se bavíme, tady byl nějaký právní řád, podle tohoto právního řádu opuštění republiky bylo trestným činem a ten byl posuzován naprosto shodně všemi soudci, kteří tady soudili trestní právo,“ řekl Pavel. Zbavit se přidělené kauzy pak bylo téměř nemožné, uvedl Rychetský, který ale byl před listopadem 1989 disidentem a pracoval jako podnikový právník.