Prezident Petr Pavel má příští týden v plánu dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje. V tiskové zprávě o tom dnes informoval odbor komunikace prezidentské kanceláře. Pavel bude v úterý a středu jednat s vedením kraje, Brna či starosty obcí zasažených předloňským tornádem. Navštíví i velitelství vzdušných sil armády v Náměšti nad Oslavou na Vysočině.

Bude debatovat s hejtmanem a primátorkou

Pavel s manželkou Evou zahájí program v úterý příjezdem do budovy krajského úřadu v Brně. V plánu tam má debatu s hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) a primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). Následuje oběd prezidentského páru s Grolichem a manželkou.

Půjde i do jeskyně v Moravském krasu

V úterý odpoledne se Pavel zúčastní odhalení pamětní desky česko-britské spolupráce a návštěvy krále Karla III., na programu má i setkání se zástupci firem, vedením města a kraje v Jihomoravském inovačním centru v Brně. Další setkání se starosty chystá v Domě přírody Moravského krasu, kde je v plánu i návštěva jeskyně.

Navštíví oblast zasaženou tornádem

Středeční program zahájí Pavel na Břeclavsku setkáním se starosty obcí, které v červnu 2021 zasáhla extrémní bouře s krupobitím a tornádem a způsobila škody přibližně za 15 miliard korun. V obci Hrušky, která patřila mezi zasažené, je na programu i setkání a debata s občany ve školní tělocvičně.

Setká se také s vinaři

Odpoledne pak zahrnuje návštěvu archeologického naleziště v Hradisku u Mušova, setkání s vinaři v Dolních Dunajovicích a na závěr prohlídku velitelství vzdušných sil armády v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku na Vysočině.

Hlava státu je v USA

Pavel tráví většinu tohoto týdne ve Spojených státech, kam vyrazil u příležitosti 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Do Prahy se vrací v sobotu ráno.