Hnutí Přísaha počítá se spoluprací se stranou Motoristé sobě pro sněmovní volby v příštím roce. Výsledek podzimního hlasování o krajských zastupitelstvech a obměně Senátu napoví, zda půjde o koalici, nebo jiný model. Novinářům to řekl předseda strany Róbert Šlachta při představení kampaně před senátními volbami, v nichž se uchází o hlasy voličů v obvodu Břeclav. V nedávných volbách do Evropského parlamentu spojenectví stranám vyneslo dva mandáty.

Budu hlasem proti vládě, říká Robert Šlachta

Motoristé sobě nyní podle Šlachty pracují na ustavení krajské struktury strany. Šlachtu podpoří při senátních volbách, a to včetně osobního nasazení nového europoslance Filipa Turka. Voliče hodlá Šlachta oslovit ve všech obcích volebního obvodu s tím, že bude v horní parlamentní komoře jejich hlasem proti vládě. Kabinet vedený Petrem Fialou (ODS) podle něj přichází s nepromyšlenými sociálními experimenty, přičemž jeho návrhy díky převaze koaličních zákonodárců v Senátu procházejí „jako nůž máslem“.

Přísaha začala vylepovat cílené plakáty v obcích

V sedmi desítkách obcí Břeclavska nyní Přísaha začala vyvěšovat plakáty cílené na jejich obyvatele, například s heslem Rakvice volí Šlachtu do Senátu. Horkou část kampaně, ve které chce oslovit voliče ve všech obcích obvodu, zahájí Šlachta 1. srpna, a to kvůli brzkému termínu voleb v druhé polovině září. Na kampaň poslal ze svého na transparentní účet Přísahy 200 tisíc korun, k příspěvkům či pomocí s kampaní vyzval sympatizanty uskupení.

V Pohořelicích je opozičním zastupitelem

Někdejší elitní policista získal v září 2022 v komunálních volbách v rodných Pohořelicích na Brněnsku 41,29 procenta hlasů. Hnutí, které bývalý policista založil, kandidovalo v komunálních volbách poprvé. Nyní je v obci opozičním zastupitelem.

Vstup do Sněmovny Přísaze před třemi lety jen těsně unikl

Ve sněmovních volbách 2021 hnutí zůstalo těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých mandátů. Výsledkem 4,68 procenta ale Přísaha předčila například sociální demokraty nebo komunisty, kteří ze Sněmovny vypadli. Na Brněnsku měla Přísaha největší podporu, a to 7,87 procenta, na Břeclavsku 7,19 procenta, na Znojemsku 6,50 procenta, na Blanensku 6,01 procenta hlasů. Na Hodonínsku hnutí získalo 4,99 procenta a v Brně 4,85 procenta voličů.

V eurovolbách získala koalice přes 10 procent hlasů a dva mandáty

V eurovolbách počátkem června ve spolupráci s Motoristy Přísaha získala 10,26 procent hlasů. Dva nově zvolené europoslance Filipa Turka a Nikolu Bartůšek plánovalo uskupení vyslat do parlamentní frakce ECR, jejíž součástí je i česká ODS. Kvůli odmítnutí občanskými demokraty nyní vidí Šlachta účast europoslanců v této frakci jako velmi nepravděpodobnou. S dalšími frakcemi povedou europoslanci v Bruselu jednání v příštím týdnu.