Program festivalu Moravský podzim zpestří ve čtvrtek zvuk skleněné harmoniky, téměř zapomenutého nástroje, jemuž kdysi lidé připisovali hypnotické i zneklidňující účinky. Na koncertě Filharmonie Brno v Besedním domě zazní tři skladby pro skleněnou harmoniku, kterou bude ovládat Rakušanka Christa Schönfeldingerová, uvedla mluvčí orchestru Kateřina Konečná.

Pro skleněnou harmoniku skládal i Mozart

Nástroj tvoří sada skleněných misek s různým průměrem, které jsou nasazené na otáčející se tyč. Hraje se na ni navlhčenými prsty, takže nástroj vydává podobný zvuk jako okraje skleniček naplněných vodou. Skleněná harmonika byla ve své době oblíbená, komponovalo pro ni mnoho autorů, včetně Wolfganga Amadea Mozarta, postupně ale upadla v zapomnění.

Hypnotizuje nebo vyvolává šílenství, psal o nástroji dobový tisk

„V dobovém tisku se dokonce psalo, že dokáže hypnotizovat nebo že její dlouhodobý poslech může způsobit šílenství. Nejspíše se ale jednalo o reklamní triky výrobců,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno, která festival Moravský podzim pořádá.

Děkanka zahraje na cembalo

Kromě skleněné harmoniky je koncert výjimečný také dvěma obnovenými premiérami Antonína Rejchy a sestavou umělců na pódiu. Barbara Maria Willi, děkanka brněnské hudební fakulty, bude nejen hrát na cembalo, ale ujme se také partu vypravěčky v Rejchově melodramu Rozloučení Johanky z Arku s vlastí.

Dirigovat bude Cohen

Dirigentskou taktovku pozvedne Brit Jonathan Cohen. „Je to velmi respektovaná osobnost koncertující po celém světě. Jeho soubor Arcangelo vydal na tři desítky alb hojně oceňovaných kritikou i posluchači,“ doplnil dramaturg filharmonie Vítězslav Mikeš.

Večer zahájí Rejchova kantáta

Kromě Rejchova Rozloučení Johanky z Arku s vlastí zazní skleněná harmonika ještě v dílech Johanna Adolpha Hasseho a Domenica Cimarosy. „Ještě ale něco scházelo. Protože se jako orchestr hodně věnujeme odkazu Antonína Rejchy, večer zahájí jeho Příležitostná kantáta, která zazní v novodobé premiéře, protože k jejímu objevu došlo teprve nedávno,“ uvedl Mikeš.