„Proměnu Mendláku chceme stihnout tak, aby oslavy 200. letého výročí narození Gregora Johanna Mendela se konaly již na novém prostranství. To znamená, že příští rok chceme mít hotovo. Děláme pro to vše, tak snad se nic nepokazí,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Město na projektu spolupracuje s ověřeným ateliérem Chybik + Kristof Architects & Urban Designers. Vznikne zde nový veřejný prostor bez hromadné dopravy. Prodejní stánky s novou podobou, přístřešky se zelenými střechami anebo záhony s trvalkami. Ale taky širší chodníky a nové stromy.

„Trolejbusové zastávky pro vozy mířící do Pisárek se posunou blíž k pivovaru. V opačném směru trolejbusy přijedou nově nikoliv z ulice Hlinky, ale po Veletržní. Nástupiště budou bezbariérová. Celkově se centrální prostor výrazně zklidní, zazelená a také bude mnohem čistší,“ popsal Hladík.

Díky změně trasování technických sítí tu bude více stromů i ostatní zeleně. Vznikne zde úplně nové náměstí pro Brno, které tu doposud chybělo. „Lidé se zde budou moci bezpečně potkávat a konat se zde budou moci třeba i vánoční nebo velikonoční trhy či jakékoliv jiné slavnosti,“ uzavřel Hladík.