S předchozími díly má společný subjektivní pohled deseti autorů, kteří v jedenácti kapitolách odhalí kousek historie i to, jaký vliv měla a má na současnou tvář města. Bez retuše a bez úprav. Tak, jak jsou čtenáři již zvyklí.

TO JE BRNO III. navazuje na úspěšné předchozí díly, které změnily žánr městských průvodců. První díl vzbudil v roce 2017 vlnu mediálního a především čtenářského zájmu, kdy se přelepovala kapitola, vedla se živá diskuze a souběžně se řešil i dotisk beznadějně vyprodané knihy. V souvislosti s průvodcem se hovořilo o „marketingu na hraně“ a ty hranice se poznávaly. Tu téměř revoluci vzbudilo pojetí průvodce, který byl sborníkem textů vybraných autorů a jejich pohledu na Brno, jeho fenomény a život v něm. Bez příkras a zásahů vydavatele. Ne oficiální pohled města, ale osobní názor lidí, kteří ho znají jak své boty. Právě autentická linka je pro TIC BRNO jednou ze stěžejních při propagaci města. Na nic si nehrát, podat pravdu vlastníma očima lidí, co tu žijí, a sdílet tak jedinečnou atmosféru města. Funguje to i u jiných projektů a tento mnohdy až brutálně autentický pohled zůstal zachován i u dvojky a nyní ho nabízí díl třetí. Co se změnilo, je jednotné téma, které se proplétá jednotlivými kapitolami. Poznáte tak brněnský industrial a mnoha podob, které nabízí. Pokud nevíte, proč se městu kdysi přezdívalo Moravský Manchester, neváhejte se začíst.

V jedenácti kapitolách od brněnských osobností nahlédnete například do historie vzniku průmyslových oblastí, zjistíte, jak bydleli podnikatelé, s vtipem popsané panoptikum obyvatel poukáže na sociální stránku života. Část knihy se zamýšlí nad dnešním významem těchto míst, aktuálností jejich výpovědi a možným potenciálem pro časy budoucí. Další odstavce vás provedou současnou kreativní scénou, zajímavostmi z oblasti designu, nebo ukáží, jakou roli má Brno v novodobém výzkumu a IT. Poslední jedenáctá kapitola si pak od Brna dává lehký odstup.

„Přála bych si, abyste po přečtení našeho třetího autentického průvodce o brněnském industriálu vyšli do brněnských ulic, prozkoumali bývalé průmyslové zóny a brownfieldy, zastavili se na chvíli na opuštěných místech, kde kdysi býval čilý ruch,“ vyzývá k přečtení ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Zkuste se tedy během cest po městě dívat na místa a budovy a nechte je na sebe promlouvat, abyste už nikdy nevnímali Brno stejně jako předtím.