Řada měst v Česku se vylidňuje, z Brna se ale lidem nechce

Město Brno například láká nové obyvatele na zlevněné roční jízdné MHD.

  • Foto

    Michal Žák

Jihomoravským okresním městům s výjimkou krajského města Brna ubylo v posledních čtyřech letech obyvatel. Týká se to Břeclavi, Blanska, Hodonína, Vyškova a Znojma. Vystěhovalo se z nich více lidí, než přistěhovalo. Jediné Brno má nárůst počtu obyvatel díky přirozenému přírůstku, u stěhování je také v záporných číslech.

 Podle Radky Loukotové z brněnského magistrátu město získává za více obyvatel více peněz do rozpočtu. Proto se města snaží nové občany lákat, Brno například nabízí slevu na roční jízdné MHD.

Přestože kromě Brna velkým městům obyvatel ubývá, v celém Jihomoravském kraji se za poslední čtyři roky jejich počet zvýšil. V roce 2013 v kraji žilo 1,170.078 lidí, v roce 2017 měl už 1,183.207 obyvatel. Nejvíce lidí se odstěhovalo z Vyškova, Hodonína, Znojma, Veselí nad Moravou, Blanska, Břeclavi a Brna. Nejvíce se jich přistěhovalo do Moravan, Modřic, Rajhradu, Slavkova u Brna, Pohořelic, Střelic nebo Šlapanic, což jsou města poblíž krajského nebo okresních měst.

V Brně se za čtyři roky zvýšil počet obyvatel o více než 2000 na 379.527. Podle Karla Adama  z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně se o 108 lidí více vystěhovalo než přistěhovalo, nárůst v počtu obyvatel tak způsobilo to, že se narodilo o 2127 lidí více než zemřelo. Brno se snaží nové obyvatele lákat výhodami pro obyvatele. Nabízí jim například třetinovou slevu ve výši 1425 korun na roční jízdenku MHD nebo nový projekt na rezidentní parkování. Trvalé bydliště musí mít i noví nájemníci v městských bytech. "Stoupající počet obyvatel je pro město výhodný zejména z ekonomického hlediska, neboť tím získává více peněz do rozpočtu," uvedla Loukotová.

V Hodoníně za čtyři roky ubylo téměř 370 obyvatel na 24.683, většinou vlivem stěhování, ale oproti jiným okresním městům i přirozeným úbytkem. Podle mluvčího města Josefa Horníčka ubývá obyvatel už od poloviny 90. let. "Příčin je víc. Hlavní je nedostatek pracovních příležitostí. Přilákat nové zaměstnavatele je složité kvůli nedostatečné dopravní obslužnosti. Situaci neprospělo ani časté střídání vedení města v minulých letech," připomněl Horníček skutečnost, že se v minulém volebním období čtyřikrát rozpadla koalice a vystřídali se tři starostové. Město chce přilákat hlavně mladé rodiny, připravuje pozemky pro výstavbu domů a investuje do škol, kulturních a sportovních zařízení i úpravy sídlišť.

Úbytek bezmála 340 obyvatel zaznamenal za čtyři roky i Vyškov, kde žije 20.999 lidí. Jeho mluvčí Michal Kočí uvedl, že Vyškov má přitom výbornou polohu mezi Brnem a Olomoucí. "Bytů je ve městě dostatek. Nabízíme široké možnosti sportovního a kulturního vyžití a desítky firem pracovní uplatnění. Dlouhodobě má město výborná čísla ohledně nezaměstnanosti," dodal Kočí.

Skoro 200 obyvatel ubylo Blansku, kde bydlí 20.650 lidí. Téměř o 160 obyvatel méně má za čtyři roky Břeclav, v níž žije 24.797 lidí. Pokles o necelou stovku lidí je ve Znojmě, které má 33.719 obyvatel.