Recidivista oloupil vozíčkáře a hrozil bombou na nádraží. Soud mu za hyenismus napařil devět let

Za vrchol hyenismu označil brněnský krajský soud zločin Michala Netroufala. Čtyřiatřicetiletý recidivista se totiž neštítil oloupit vozíčkáře, aby získal peníze na kořalku.

  • Foto

    redakce (REJ)

Pětkrát trestaný kriminálník letos v půlce ledna zavolal na linku 158, že je na vlakovém nádraží ve Žďáru nad Sázavou umístěná bomba, kterou tam měl dát Lukáš Ř. Policisté a strážníci museli nádraží evakuovat. „Obžalovaný tak spáchal přečin šíření poplašné zprávy a také přečin křivého obvinění,“ upřesnila předsedkyně senátu Halina Černá.

Netroufal navíc podle ní o necelé dva týdny později ve žďárském domě s pečovatelskou službou zaútočil na tělesně postiženého vozíčkáře. „Přistoupil zezadu k vozíku a prudce zatáhl za rukojeti tak, že invalida spadl na zem, kde zůstal bezbranný ležet. Pak mu sebral peněženku s hotovostí a doklady. Na platební kartu se pak dvakrát neúspěšně pokusil vybrat čtyři tisíce korun,“ uvedla soudkyně. Když se mu nepovedlo dostat se k penězům, koupil si na kartu oběti aspoň dvě lahve vodky za 230 korun. Za zmíněné delikty mu v červenci Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou vyměřil 10,5 roku v nejtvrdším žaláři. Rozsudek se však Netroufalovi, který v minulosti třikrát pykal právě za loupeže, nelíbil, proto se proti němu odvolal. 

Krajský soud v Brně však ve čtvrtek jeho odvolání jako nedůvodné smetl ze stolu a pouze mu snížil trest na devět let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Žďárský soud totiž opomenul zdůvodnit vyšší trest tím, že je Netroufal zvlášť nebezpečný recidivista. Ten u brněnského soudu uvedl, že se chce napravit a vyléčit z alkoholismu.

„Vyklopit invalidu z vozíku, nechat ho ležet bezbranného na zemi a pak ho bezostyšně oloupit pokládá soud za vrchol hyenismu. Invalida na vozíku, který je v běžném životě odkázaný na cizí pomoc, se bránit nemůže, když ho někdo schválně vyklopí na zem. Devět let za tento zločin a za přečiny šíření poplašné a křivého obvinění proto soud považuje za zcela přiměřený a odpovídající trest,“ zdůvodnila
nový pravomocný rozsudek Halina Černá. 

Fotogalerie: