Systém rezidentního parkování se v Brně od pondělí 3. června rozšíří do ulic na pomezí Husovic a Lesné. Vzhledem ke stavbě velkého městského okruhu na Tomkově náměstí a drobnějším opravám v některých ulicích bude značení a úprava provozu v ulicích definitivní až později. Postupně ve dvou fázích začne systém platit také v Novém Lískovci. V severní části od 24. června a v jižní části od 15. července. Všechny zmíněné oblasti spadají do zóny C, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

Nový Lískovec byl jednou z prvních městských částí, který o zavedení systému usiloval. Nyní by z ulic měla zmizet část aut, která zde někteří nechávají stát i celý týden, ač nejsou místní. Tím, že Nový Lískovec spadá do zóny C, je parkování regulované pouze mezi 17:00 a 6:00, aby návštěvníci neblokovali rezidentům parkovací místa přes noc. První hodina je v tomto čase zdarma, za každou další je nutné zaplatit 20 korun.

Na pomezí Lesné a Husovic se systém týká oblasti od Provazníkovy ulice na sever až k ulici Barvy, na východě je oblast ohraničená Cacovickou ulicí a na západě Merhautovou a Seifertovou

V ulici Barvy se však bude v září opravovat vozovka a podle místostarosty městské části Brno-sever Martina Basela (ODS) se modré čáry budou malovat až poté. „Podobná je situace v ulici Marie Majerové, v níž letos Teplárny Brno plánují rekonstrukci horkovodu. Dodatečně bude rezidentní parkování zavedené i v ulici Vyhlídka a se zpožděním se modré pruhy objeví také ve Slezákově ulici. Sudá strana Lozíbek se bude značit po dokončení rekonstrukce chodníku,“ popsal Basel.

Změna v organizaci dopravy se týká Soběšické ulice, která slouží jako průjezdní

„Ve vybraných úsecích se promění v jednopruhovou obousměrnou komunikaci s výhybnami, a to od 18. srpna, kdy bude průjezdné Tomkovo náměstí, Husovický tunel i most pod Lesnou a dojde tedy k dramatickému úbytku tranzitu přes Soběšickou,“ uvedl Basel. Dodal také, že městská část řeší s magistrátem rozšíření systému na celou Lesnou. Zde by měly být parkovací zóny zavedené buď ve druhé polovině příštího roku, nebo v první polovině roku následujícího.

Letos se zavedení parkovacích zón dotkne v pozdějších měsících ještě převážně Židenic, harmonogram je daný i pro příští rok

Zapojí se Komín, Jundrov, Medlánky, sídliště Juliánov či další část Králova Pole. Vedení města také zatím bez definitivního rozhodnutí řeší, zda upraví ceník pro majitele aut. Dosud za první auto platí roční taxu 200 korun.