Rozsáhlému tématu místních amatérských sborů se letos věnuje Evropský den hudby v Brně. Při této příležitosti se 21. června odehraje na Zelném trhu v centru moravské metropole velký happening, který je největší plánovanou událostí celoročního projektu s názvem Rok sborů. Ten se uskuteční pod taktovkou Kanceláře pro Brno – město hudby UNESCO. Vystoupí na něm přes tři desítky sborů.

Chtějí zmapovat pestrou a velmi kvalitní amatérskou scénu

„Naším záměrem je zviditelnění, zmapování a ocenění pestré, vysoce kvalitní a velmi početné amatérské hudební scény. Jednu z jejích částí uvidíte a uslyšíte právě na připravovaném happeningu Rok sborů. Sborové činnosti se v Brně věnují soubory akademické, školní, chrámové, ale i čistě zájmové, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Jen v Brně a blízkém okolí jich působí více než stovka,“ upřesnil hlavní koordinátor za kancelář Brno – město hudby UNESCO David Dittrich.

Zazní lidovka i speciální píseň Štědroně

Samotná akce, která je pro návštěvníky zdarma, začne 21. června v 16 hodin na proslulém Zelňáku, kde se postupně představí na tři desítky brněnských sborů. Jako host večera pak od 18 hodin vystoupí populární HRADIŠŤAN s Jiřím Pavlicou. Happening vyvrcholí společným finále všech zúčastněných sborů pod vedením sbormistra Petra Koláře. Zazní nejen lidová píseň Ej lásko, lásko, ale také speciálně zkomponovaná píseň od skladatele Miloše Štědroně.

Vzniká i kalendář vybraných koncertů a vystoupení

Rok sborů upozorňuje na amatérské a poloprofesionální pěvecké soubory, jejich život, fungování a aktivity. Kromě aktuálního seznamu aktivních sborů vzniká rovněž kalendárium, do něhož sbory zařadí vybrané koncerty a vystoupení, kterými se letos chtějí prezentovat. Podrobné informace a aktuality k Roku sborů najdou zájemci na Facebookové stránce Brno – město hudby.