Dubnová obecná míra nezaměstnanosti na úrovni 3,7 procenta potvrdila strnulost českého trhu práce z posledních let. Od počátku pandemie koronaviru lze pozorovat nižší počty jak nově evidovaných uchazečů o práci, tak odchozích z nezaměstnanosti, uvedl ekonom Jakub Grossmann z Národního institutu SYRI v Brně.

Situaci by mohl změnit očekávaný růst ekonomiky

„Rotace nezaměstnaných není tak vysoká jako dříve jakoby pracovníci i zaměstnavatelé byli opatrnější. Situaci by mohl změnit očekávaný hospodářský růst, který je však na výhledu nadcházejícího roku pouze pozvolný,“ uvedl Grossmann.

Klesla nezaměstnanost, ale i počet volných pracovních míst

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta, v březnu byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Úřady práce evidovaly ke konci dubna přes 280 tisíc uchazečů o práci, meziměsíčně o 8545 méně. Volných pracovních míst je dál méně než zájemců o práci, oproti předchozímu měsíci jich ještě ubylo, a to o 614 na 268.046. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad práce ČR.

V sezóně bude práce pro další nezaměstnané, předpokládá ekonom

„Stále platí, že Česká republika patří v Evropě mezi země s nejnižší nezaměstnaností, a to se s vysokou pravděpodobností v blízké budoucnosti nezmění. Naopak, lze předpokládat, že díky sezónním efektům bude obecná míra nezaměstnanosti v nadcházejících měsících ještě mírně klesat,“ dodal Grossmann.