Po třech měsících kolektivního vyjednávání je rozhodnuto. Zaměstnancům brněnského dopravního podniku vzrostou od Nového roku mzdy o 2000 korun a 2 procenta. Zajišťuje to kolektivní smlouva, kterou dnes podepsalo vedení podniku spolu se zástupci odborových organizací. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

„Při kolektivním vyjednávání bylo nutné zohlednit aktuální ekonomickou situaci, kdy se inflace blíží 20 procentům a všichni naši zaměstnanci se potýkají s následky energetické krize. Do vyjednávání jsme vstupovali s nabídkou navýšení mezd o pět procent, na které jsme dostali přislíbené finance od města Brna. Ve chvíli, kdy došlo k zastropování cen elektřiny a plynu, můžeme pro naše zaměstnance uvolnit větší objem finančních prostředků, “ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Musíme udržet hlavně řidiče, říká generální ředitel DPMB

Městský dopravce také podle něj musí reagovat na situaci na trhu práce, kdy je obrovský nedostatek řidičů a pracovníků v kvalifikovaných dělnických profesích.

„Musíme být schopni udržet stávající pracovníky a být atraktivním zaměstnavatelem pro nové. Proto jsme za předpokladu, že se nám bude hospodářsky dařit, připraveni v průběhu roku dále mzdy navyšovat, a to buď do základu nebo formou mimořádných odměn,“ dodal Havránek.

Odboráři jsou spokojení

Zaměstnanci DPMB si tak podle kolektivní smlouvy od Nového roku přilepší o pevnou částku 2000 korun měsíčně do tarifu plus 2 procenta z aktuální mzdy. „Kolektivní smlouva je platná od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023,“ upřesnila Tomaštíková.

„Rozdělení navýšení mezd na procentuální a fixní část pomůže dorovnat rozdíly mezi jednotlivými tarifními skupinami našich zaměstnanců. Pracovníci, kteří jsou v podniku nově nebo krátce, zde budou moci pracovat za výhodnějších podmínek než doposud,“ sdělil předseda odborářů Libor Weinstein.

Dopravní podnik valorizaci mezd kryje nejen z kompenzace od města Brna, ale i vnitřními úsporami a výnosy z externí činnosti jako je například pronájem reklamních ploch a zájezdová doprava. Průměrná aktuální měsíční mzda řidičů DPMB je včetně přesčasů 39 297 korun.