Čtyřicetiletý špičkový výzkumník z jihomoravské metropole shání od loňského jara, kdy vypukla pandemie covidu 19, chatu či chalupu na jižní Moravě nebo Vysočině. „Je to docela šílené. Dívám se pravidelně na realitní servery a hledám chatu, která by byla aspoň hodinu cesty autem od Brna. A zjišťuji, že některé rekreační nemovitosti podražily za poslední rok třeba o půl milionu až milion korun. Už se mi stalo, že jsem zavolal na inzerát a makléř mi řekl, že jsem třeba až desátý v pořadí,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN muž, který chce zůstat v anonymitě.

Jeho slova potvrzuje mluvčí renomované realitní kanceláře RE/MAX Tomáš Hejda. Podle něj se zájem lidí o chaty a chalupy oproti roku 2019 zdvojnásobil. Realitní makléři očekávali, že se s příchodem covidu trh utlumí. Opak je však pravdou. „Lidé kvůli koronaviru zůstali zavření doma s dětmi a po půl roce otravné karantény začali hledat rekreační objekty, kam by mohli vyjet do přírody. Trh se prostě zbláznil a investice do chat se několikanásobně zvýšily,“ upřesnil Hejda.

Třeba na hojně navštěvovaném portálu Sreality se začátkem května nabízelo v Jihomoravském kraji víc než sedmdesát chat nebo chalup. A ceny se různí. Třeba stodvacetimetrová zděná chata u Znojma s pozemkem 1106 metrů čtverečních se nabízí za rovné dva miliony. Luxusní chalupa v Křetíně na Blanensku, která má obytnou plochu 135 a pozemek 252 metrů čtverečních, je k mání za bezmála šest milionů korun.

Podle Hejdy se často stává, že makléři naberou chatu či chalupu k prodeji, dají inzerát a během několika hodin evidují 23 až 30 zájemců. „Stalo se však i to, že na chalupu v atraktivní lokalitě se sešlo 60 poptávek. V takových případech pak děláme aukce. Při nich však není neobvyklá situace, kdy si prodávající vybere třeba až druhou nebo třetí nejvyšší nabídku jen proto, že dotyčný kupec má kupní cenu nachystanou v hotovosti,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí.

Křivka prodejů rekreačních víkendových sídel bude stoupat i podle ekonoma Petra Pelce ze společnosti Cyrrus. Důvodem je i to, že řada lidí bere koupi chaty či chalupy jako investici do budoucna. „Na jednu stranu sice klesá kupní síla, ovšem na druhou stranu vznikají fondy investorů, kteří kupují nemovitosti. Ty pak za pár let prodají se ziskem,“ uvedl Pelc s tím, že trh s chatami se nevyčerpá, protože stejně jako se staví nové domy a byty, tak lidé budují nové objekty k odpočinku.

Další skupinou, která investuje do koupi chalupy, jsou podle Hejdy starší lidé, kteří už mají dospělé potomky. „Těm pak často přenechají byt ve městě a odstěhují se na chatu, kterou si upraví nebo zrekonstruují k trvalému bydlení,“ dodal mluvčí realitní společnosti.