Stavba nového sídla Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Brně za téměř miliardu korun nabrala proti původním plánům několikaleté zpoždění. Začátek stavby je nyní v plánu na přelomu let 2024 a 2025, stavební práce by měly být hotové o tři roky později. Posuny termínů vznikly kvůli covidovým opatřením i v důsledku změny ve vedení úřadu, informovala mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová. Podle prvotních plánů měla být budova hotová letos, následný termín byl 2024.

Úřad sídlí v Brně v Mučednické ulici, nové sídlo vznikne v Černých Polích v části původních kasáren. „Aktuálně se pracuje na dokumentaci pro stavební povolení – jeho vydání předpokládáme do konce letošního roku. S ohledem na specifika projektu je vypracování příslušné dokumentace časově poměrně náročné. Budoucí budova bude totiž splňovat parametry kvalitní a udržitelné architektury, ale musí obstát i z hlediska bezpečnostního a technického,“ uvedla mluvčí.

Součástí projektu je hlavní administrativní budova, vstupní objekt, objekt pro technické a technologické zázemí a víceúčelová budova mimo jiné například s možným zázemím pro dětskou skupinu.

Zahájení stavby se podle mluvčí bude odvíjet od vydání stavebního povolení a dokončení výběru zhotovitele stavby

Úřad zatím počítá s termínem na přelomu let 2024 a 2025, uvedla. „K dokončení stavebních prací by mohlo dojít už ke konci roku 2027. Zda se to povede, bude záviset na řadě okolností, především na případných neočekávaných komplikacích při realizaci stavby samotné,“ doplnila mluvčí.

Termíny se dosud posouvaly. Podle prvotních plánů měla být budova hotová už letos

Plány se změnily v roce 2020, začít stavět se podle tehdejšího záměru mělo v roce 2022 a hotovo mělo být o dva roky později. „K posunu oproti původnímu harmonogramu projektu došlo souhrou několika faktorů. Komplikací byla pandemie onemocnění covid-19 a s ní související omezení. Vliv na časový posun měla i neočekávaná personální změna na pozici ředitele NÚKIB,“ uvedla mluvčí. Z čela NÚKIB byl tehdy na konci roku 2019 odvolán Dušan Navrátil, o několik měsíců později jej nahradil Karel Řehka. Podle mluvčí NÚKIB také po několik měsíců jednal s účastníky jednacího řízení bez uveřejnění, které navazovalo na soutěž o dodavatele projektu.

V roce 2019 NÚKIB odhadoval, že zpracování projektové dokumentace bude stát 56 milionů korun, stavební náklady pak vyjdou 977 milionů

Úřad dosud vychází ze stejných čísel. „Rozhodující však bude, za kolik se povede vysoutěžit zhotovitele stavby,“ doplnila mluvčí.

NÚKIB vznikl v létě 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Jako centrální správní orgán má na starost kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů. Zabývá se také neveřejnými službami v rámci družicového systému Galileo.