fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Senior Pointům hrozí redukce kvůli chybám ve vyúčtování dotací

V Jihomoravském kraji hrozí snížení počtu Senior Pointů. Jejich provozovatel, obecně prospěšná společnost Společně, možná bude muset kvůli chybám ve vyúčtování z minulých let vrátit kraji část dotace ve výši 600.000 Kč.
senior-point-brno-zidenice-interier-1-768x512

Foto:

seniorpointy.cz

Provozovatel chyby odmítá, problém chce ale vyřešit, řekl Jakub Carda ze Společně. Do té doby nemůže čerpat ani dotace na letošní rok. Kraj Senior Pointy rušit nechce, uvedla jeho mluvčí Monika Brindzáková. Ročně dává 1,5 milionu korun, Senior Pointů je 12.

Senior Point je kontaktní místo, kam mohou lidé starší 55 let přijít za vyškoleným personálem pro radu v oblasti sociální a bytové, ale i ohledně bezpečnosti, prevence nebo volnočasových aktivit. Šest je jich v Brně, zbytek v Blansku, Břeclavi, Boskovicích, Hodoníně, Vyškově a Znojmě. Kromě kraje je podporují i města a obce.

Nesrovnalosti odhalila kontrola vyúčtování z let 2015 a 2016, za loňský rok ještě firma vyúčtování nedala. "Pochybení mají být administrativního charakteru. My tvrdíme, že je to v pořádku a pouze došlo k nedorozumění. Pokud bychom ale museli vrátit 600.000 korun a nedostali jsme nic ani na letošní rok, protože dotace nejsou v rozpočtu vyhrazené, síť Senior Pointů by se musela zmenšit a zůstaly by třeba jen čtyři," uvedl Carda.

Kraj přímou podporu v rozpočtu nevyčlenil, protože sjednotil postup k získání dotací. Podle Brindzákové tak není podpora Senior Pointů vyloučena a firma si může požádat o individuální dotaci. "Žádost bude stejně jako u ostatních projektů na podporu seniorů posouzena a podle finančních možností kraje podpořena," řekla Brindzáková.

Potvrzuje to i hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). "Určitě nezrušíme tento typ podpory. V rozpočtu ji letos nemáme stejně jako jiné konkrétní projekty a o financích budeme rozhodovat až po vyúčtování, což není u Senior Pointů dosud vyřešeno. V tuto chvíli se zřizovatelem řešíme nejasnosti ve vyúčtování," uvedl Šlapal. Kraj také oslovil starosty měst, kde kontaktní místa jsou, s dotazem, jak jsou se službou spokojeni. Podle Cardy se na jihomoravské Senior Pointy obrátí ročně až 8000 lidí.

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT