Šest lidí se zranilo při středeční odpolední nehodě na D1 u Domašova

Dálnice D1 ve směru na Brno byla včera odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173. kilometru u Domašova na Brněnsku.

  • Foto

    firebrno.cz

Šest lidí se zranilo, dva z nich těžce. Před 19:00 policie zprůjezdnila levý pruh a až po 21:00 byl provoz plně obnoven. Mezitím se na dálnici vytvořila několikakilometrová kolona.

Na místě zasahovaly jihomoravské jednotky ze stanic Rosice a Brno-Lidická a kolegové z Velké Bíteše. Zahraniční mikrobus havaroval čelně do návěsu kamionu. Uvnitř mikrobusu zůstal zaklíněný řidič. Byl při vědomí, ale jeho vyproštění bylo vzhledem k deformaci vozidla velmi komplikované.  Trvalo přibližně hodinu, než se muže podařilo pomocí akumulátorových a hydraulických nůžek, rozpínáku, střihače pedálů a rozpěrných válců z kabiny vyprostit.

Na dálnici přistál vrtulník s posádkou ZZS. V péči záchranářů skončilo nakonec šest cestujících mikrobusu. S těžkými zraněními záchranka transportovala do brněnské fakultní nemocnice dva lidi, jednoho letecky, druhého sanitkou. Další čtyři lidé utrpěli lehká až středně těžká zranění, řekla mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Dálnice na Prahu byla zpočátku průjezdná s omezením. Směr na Brno byl zastaven a Policie ČR zajistila odklon dopravy. Hasiči po zadokumentování nehody pomohli odtahové službě s úklidem vozovky a krátce po půl osmé večer odjeli na základnu.

Nehoda se stala kolem 16:40 ve zúženém úseku. Mikrobus s výpravou cizinců vrazil zezadu do kamionu, který byl také ze zahraničí. Řidiči místo nehody objížděli po staré silnici mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi, ale i tak se na D1 tvořily kolony. Začaly se rozjíždět až po 21:15, kdy byl provoz plně obnoven.