Sexuální predátor dostal za znásilnění 9 let. Krajský soud v Brně však ortel zrušil a nařídil nové projednání případu

S odvoláním proti devítiletému trestu za znásilnění uspěl u Krajského soudu v Brně sexuální deviant Tomáš Klápa. Odvolací soud totiž rozsudek zrušil a vrátil věc brněnskému městskému soudu k novému projednání.

  • Foto

    redakce (REJ)

Třicátník Klápa podle zrušeného verdiktu loni v říjnu v Brně zaútočil na dívku. „Strhl ji zezadu na zem do částečného sedu, sám dřepěl za ní a držel ji. Když křičela, tak na ni zakřičel: Neřvi, nebo tě zabiju! a zezadu před ni dal pravou rukou nůž,“ citovala z rozsudku mluvčí odvolacího soudu Klára Belkovová.

Když poškozená stále křičela, měl jí Klápa podle rozsudku říct, že si chce „šáhnout“, načež jí sáhl rukou přes legíny do rozkroku. Jeho sexuálně motivovaný útok přestal ve chvíli, kdy se k místu činu blížilo osobní vozidlo. „Obžalovaný poté utekl, přičemž poškozené způsobil povrchové poranění,“ stojí ve spisu.

Za zločin znásilnění mu Městský soud v Brně vyměřil devět let vězení a poslal ho také do zabezpečovací detence. Obžalovaný, který vinu popíral, se proti rozsudku odvolal. „Navrhuji, aby byl trest zrušen a věc vrácena k novému projednání,“ uvedl obhájce Michal Straka. Naopak podle státního zástupce byl skutek posouzen správně, proto navrhl odvolání Klápy zamítnout.

Krajský soud se přiklonil na stranu obhajoby. „Rozsudek se zrušuje a věc se vrací soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí,“ sdělila soudkyně Halina Černá. Připomněla, že Klápa, u něhož znalci stanovili patologickou sexuální agresivitu spojenou právě s použitím nože, byl v minulosti za podobné sexuální útoky ztrestán sedmi lety vězení a soud mu uložil ochranné léčení.

Soudce Petr Hlavina pak upozornil na to, že obhajoba se v procesu u městského soudu nemohla řádně seznámit a prostudovat posudek z genetiky. „Obžalovaný tak byl zkrácen ve svém právu na obhajobu. Městský soud teď také musí zjistit, zda se obžalovaný v dané oblasti v době zločinu pohyboval, a to podle pohybu jeho mobilu. Nevyhovující je také zdůvodnění rozsudku, což musí soud prvního stupně napravit,“ zdůraznil Hlavina.

Z vazby však soudci Klápu, považovaného za nebezpečného recidivistu, nepustili. Mohl by totiž podle nich utéct nebo se vyhýbat trestnímu stíhání a také by se mohl znovu dopustit trestné činnosti.

Zdroj: 
Brňan (REJ)