fbpx
01. 04. 2023 Dnes má svátek Hugo

Silvestrovské oslavy na jihu Moravy se obešly bez větších potíží

Foto:

redakce (MOŠ)

Silvestrovské oslavy na jihu Moravy patřily z pohledu hasičů k těm průměrným, pro záchranáře byly klidnější než ty loňské. Policisté naopak měli víc výjezdů než o rok dříve, což ale bylo dáno loňskými omezeními spojenými s covidem. Větší potíže nemuseli řešit ani brněnští strážníci, v noci zasahovali u nedorozumění nebo lehkovážného chování opilců.

„Za posledních 11 let hasiči v kraji v průměru zasahují u 19 případů, z toho u deseti požárů v časovém úseku od 20:00 posledního dne roku až do 04:00 nového roku. Letos to bylo 19 zásahů a z toho 15 požárů, nejvíce jich bylo v prvních hodinách nového roku,“ uvedl mluvčí hasičů Štěpán Komosný.

První letošní požár likvidovali hasiči dvanáct minut po půlnoci. Vznikl v Brně-Zábrdovicích na balkoně bytového domu. Byt byl ale prázdný, proto museli hasiči využít k likvidaci ohně výškovou techniku a vysokotlakou techniku. Příčinou byla pravděpodobně zábavní pyrotechnika.

Hořící krabice od rachejtlí a jiné pyrotechniky hasili ještě v pěti dalších případech, čtyřikrát hasiče lidé zavolali k hořícím kontejnerům nebo popelnicím. „Škody způsobené požáry dosáhly 169.000 korun, podařilo se nám uchránit majetek v hodnotě 150.000 korun,“ doplnil Komosný.

Záchranáři na jihu Moravy vyjížděli od 18:00 do 06:00 nového roku ke 145 pacientům, což je méně než o rok dříve

„Nejednalo se o žádné těžké úrazy, většinou šlo o lidi ovlivněné alkoholem nebo o lehčí zranění po rvačkách,“ shrnula za záchranáře Barbora Truksová Zuchová.

Pouze ve čtyřech případech záchranáři ošetřovali zranění od zábavní pyrotechniky, šlo pouze o drobnější poranění, mezi zraněnými pyrotechnikou byly dvě děti.

Policisté na jihu Moravy vyjížděli od 19:00 do půlnoci k 60 případům, dalších 120 výjezdů zaznamenali mezi půlnocí a 7:00

„Večer šlo většinou o oznámení rušení nočního klidu, stížnosti na zábavní pyrotechniku, jak noc pokračovala, přibývalo bitek a šarvátek. Událostí jsme měli více než při minulých oslavách konce roku, to ale souvisí s covidovými omezeními, která tehdy platila,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Brněnští strážníci v noci nemuseli zasahovat u žádných vážnějších případů. Operační středisko přijímalo velké množství hovorů od lidí, kteří si stěžovali na odpalování zábavní pyrotechniky a obávali se, že jim rachejtle vletí do bytu nebo poškodí auto. Během večera a noci řešili několik nedorozumění, záchranáře museli přivolat ke spícímu muži nedaleko centra města. „Muž nedokázal vstát ani srozumitelně mluvit, hlídce městské policie nadýchal 4,45 promile, což je hodnota, která může být životu nebezpečná. Strážníci přivolali sanitku a zdravotníci muže po ošetření odvezli do Fakultní nemocnice u svaté Anny,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Líbí se mi

1
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT