Ve Slavkově u Brna na Vyškovsku a jeho okolí se potýkají s nedostatkem kapacit základních škol. Zástupci města a okolních vesnic proto usilují o zřízení svazkové základní školy pro 540 dětí. Připravují projekt a chtějí žádat o dotaci ministerstvo školství. Novinářům to řekla místostarostka Slavkova Marie Jedličková (KDU-ČSL).

Chyběla by kapacita pro 350 dětí

„Do okolí velkých měst se stěhují rodiny s dětmi a základní školy začínají být zaplněné. Zabýváme se tím několik let, a i když jsme v roce 2016 rozšířili školu o šest tříd a v posledních letech postupně o další čtyři, tak to pořád nestačí. Pokud školu nepostavíme, tak bude v příštích letech chybět kapacita základních škol zhruba pro 350 dětí,“ řekla Jedličková.

Kvůli škole vznikl svazek obcí

S cílem postavit a provozovat svazkovou školu vznikl v roce 2021 dobrovolný svazek Dr. Václava Kounice. Tvoří jej obce Heršpice, Hodějice, Kobeřice u Brna, Němčany, Nížkovice, Vážany nad Litavou a město Slavkov u Brna. Sdružené obce nyní investují desítky milionů korun do projektu, který vzešel z architektonické soutěže, a chtějí žádat o dotaci. „Zastavila nás ale situace se státním rozpočtem. Ministerstvo školství mělo rozjeté programy na dotování výstavby svazkových škol, ale vláda je loni v listopadu pozastavila,“ dodala místostarostka.

Analýza potřebnosti nových škol

Ministerstvo nyní podle ní dělá analýzu potřebnosti nových škol, na jejímž základě vytipuje místa, kde výstavbu školy podpoří. Analýza čerpá ze statistických údajů obsazenosti uvedených v rejstříku škol, které Jedličková ale nepovažuje za reálné.

Bez dotace nelze stavbu za miliardu zvládnout

„Je pro nás důležité, aby ministerstvo školství a tělovýchovy zaregistrovalo Slavkov do dotačního programu na rok 2025. Tehdy bude hotová projektová dokumentace. A aby ministerstvo financí následně uvolnilo na tento program peníze. Bez dotace nelze stavbu školy, která bude stát téměř miliardu korun, zvládnout,“ řekla Jedličková.

Vláda si nedostatek škol v okolí Prahy a Brna uvědomuje

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) k tomu uvedl, že vláda si problém nedostatečných kapacit uvědomuje. Připomněl, že jej řeší i ve Středočeském kraji. „Předpokládaný nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) tohle téma vnímá jako zásadní. Vláda musí napřít velké úsilí do oblasti okolí Prahy a Brna, kde kapacita školního a předškolního vzdělávání brutálně chybí,“ dodal Hladík.