Ve středu 28. prosince zemřel v Brně ve věku 89 let někdejší olympijský reprezentant v cyklistice František Jursa. Zpravodajský portál BRŇAN o tom dnes informoval mluvčí Klubu českých olympioniků pro jihomoravskou oblast Miloslav Vlašic.

František Jursa – jezdec brněnské Dukly startoval na olympiádě v Melbourne v roce 1956. Tehdy jako benjamínek týmu rozjížděl ve stíhacím závodě naše kvarteto, které prohrálo ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem Itálií. Jursa měl startovat i v silničním závodě, ale k silničním kolům, která byla poslána do Austrálie lodí půl roku před olympiádou, nebyla v přístavech k nalezení.

Ve své kariéře získával tituly mistra republiky na silnici, dráze i v cyklokrosu.

Svůj první mistrovský titul získal na silnici ve svých 19 letech, kdy porazil fenomenálního Jana Veselého. Startoval i na Závodě míru v roce 1961. Po ukončení aktivní kariéry se stal Jursa trenérem armádního střediska v Brně.

„Měl velký podíl na úspěších svých svěřenců nejen v rámci republiky, ale i na mezinárodním fóru, kde se prosazovali jezdci Dukly Smolík, Moravec, Doležel, Vávra a další. Se sportem žil až do posledních chvil. Pracoval i ve výboru Klubu českých olympioniků v Brně. Čest jeho památce,“ řekl Vlašic, který dodal, že pohřeb rodina naplánovala na středu 4. ledna ve 14.45 hod. v brněnském krematoriu.