Příznivce historie městské hromadné dopravy čeká v Brně o víkendu 17. a 18. června akce s názvem Dopravní nostalgie. Po Brně bude opět jezdit řada starých vozidel MHD, zájemcům se otevře vozovna a ústřední dílny dopravního podniku v Medlánkách. K Mohyle míru pojedou historické autobusy a Brnem také projede v sobotu závod automobilových veteránů vyrobených do roku 1939, vyplývá z informaci, které poskytli na tiskové konferenci pořadatelé festivalu zábavy Ignis Brunensis.

Hlavním a každoročním lákadlem jsou pro dopravní fanoušky jízdy historických tramvají, trolejbusů a autobusů ulicemi Brna

Letos vyjedou v sobotu z náměstí Svobody a ze zastávky Česká, většinou do medlánecké vozovny, která bude otevřená od 12:00 do 17:00. „Otevřeme tramvajovou i autobusovou vozovnu a také ústřední dílny, lidé se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek. Uvidí také například nakolejování tramvají,“ řekla mluvčí podniku Barbora Doležalová.

Historické vozy vypraví jak dopravní podnik, tak Technické muzeum v Brně

V ulicích se tak objeví tramvajový vlečný vůz tažený koňmi i parní tramvaj Caroline, což jsou exponáty ještě z 19. století. Ulicemi pojedou i staré dvounápravové tramvaje či novější tramvaje typu T2 a T3. Z trolejbusů bude k vidění typ 6Tr, který v roce 1949 zahajoval trolejbusovou dopravu v Brně, a některé mladší exponáty. Z autobusů bude jezdit například Praga RND, Škoda 706 RTO, Ikarus 280 či Karosa ŠM11.

Na neděli přichystal dopravní podnik rozlučku se třemi typy vozidel, které už byly vyřazené nebo je vyřazení v nejbližších dnech čeká

Jde o trolejbusy Škoda 14Tr a 15Tr a o poslední autobus značky Karosa, typ B961. „Vozy budou jezdit na speciálních okružních linkách z Mendlova náměstí,“ uvedla Doležalová. Na rozdíl od dřívějších rozluček se bude platit jízdné a dopravní podnik výtěžek věnuje Lize vozíčkářů. „Jedná se totiž o poslední vysokopodlažní autobusy a trolejbusy. Po jejich vyřazení už budeme mít pouze nízkopodlažní,“ uvedla Doležalová.

K vidění bude i nový vlak Moravia a také již vyřazená padesátiletá elektrická jednotka řady 560

Společnost Kordis JMK, která zajišťuje organizaci dopravy na jižní Moravě, v neděli vystaví na hlavním nádraží vedle sebe nový vlak Moravia a také již vyřazenou padesátiletou elektrickou jednotku řady 560, která do konce roku 2021 zajišťovala dopravu v okolí Brna. Ve stejný den pojedou z centra města historické autobusy k Mohyle míru. V sobotu pojede také nostalgický vlak tažený historickou motorovou lokomotivou z Brna do Miroslavi na Festival plný chutí, stejně tak vyrazí na cestu historické autobusy.