Obžalovaný dostal loni v červnu u Městského soudu v Brně peněžitý trest tři miliony korun nebo náhradní trest tři roky vězení za to, že ve čtyřech případech postupně od roku 2012 využil finanční tísně, nezkušenosti a lehkomyslnosti lidí, kteří nutně potřebovali peníze na splacení svých dluhů.

„Třeba v červnu 2013 sepsal jako jednatel firmy Oddlužení s.r.o. kupní smlouvu na dům s manželským párem, kterému poskytl úvěr 1,1 milionu korun, ač dům měl podle znaleckého posudku hodnotu 3,6 milionu korun,“ upřesnila soudkyně Šárka Dufková.

Podle ní tak Slezák získal v prvním případě dům za 23 procent obvyklé ceny, ve druhém případě za 26 procent obvyklé kupní ceny a v dalším případě za polovinu. „Poškození přitom byli ve finanční tísni, hrozily jim exekuce a poté i to, že přijdou o střechu nad hlavou. Kupní smlouvy na nemovitosti byly uzavřeny v hrubém nepoměru k obvyklým cenám domů a kupní cena byla obratem rozeslána na úhradu jejich dluhů,“ zdůraznila soudkyně.

Obžalovaný tak podle ní musel dobře znát výši dluhů poškozených a celkem napáchal škodu za víc než osm milionů korun. Jiří Slezák však vinu odmítá. „Nevím, co jsem udělal špatného. Poškození dostali své domy zpátky, a navíc tam byly nízké úroky. Ať mi tedy někdo řekne, co jsem udělal špatně,“ hájil se u soudu obžalovaný, který už byl v minulosti trestaný za neoprávněné podnikání.

Za přečin lichvy mu odvolací soud snížil původní třímilionový peněžitý trest o půl milionu korun, kdy by měl zaplatit 250 denních sazeb po deseti tisících. „Peněžitý trest 2,5 milionu je vzhledem ke způsobené škodě odpovídající,“ dodala soudkyně s tím, že rozsudek je pravomocný.