01. 02. 2023 Dnes má svátek Hynek

Soud: Lichvář získával domy obětí za čtvrtinovou cenu. Dostal za to peněžitý trest 2,5 milionu!

Dva a půl milionu korun. To je peněžitý trest pro lichváře Jiřího Slezáka, kterého ztrestal brněnský krajský soud za to, že jeho firmy od lidí ve finanční tísni kupovaly domy za půjčku na jejich dluhy.
krajskysoud

Foto:

redakce (REJ)

Obžalovaný dostal loni v červnu u Městského soudu v Brně peněžitý trest tři miliony korun nebo náhradní trest tři roky vězení za to, že ve čtyřech případech postupně od roku 2012 využil finanční tísně, nezkušenosti a lehkomyslnosti lidí, kteří nutně potřebovali peníze na splacení svých dluhů.

„Třeba v červnu 2013 sepsal jako jednatel firmy Oddlužení s.r.o. kupní smlouvu na dům s manželským párem, kterému poskytl úvěr 1,1 milionu korun, ač dům měl podle znaleckého posudku hodnotu 3,6 milionu korun,“ upřesnila soudkyně Šárka Dufková.

Podle ní tak Slezák získal v prvním případě dům za 23 procent obvyklé ceny, ve druhém případě za 26 procent obvyklé kupní ceny a v dalším případě za polovinu. „Poškození přitom byli ve finanční tísni, hrozily jim exekuce a poté i to, že přijdou o střechu nad hlavou. Kupní smlouvy na nemovitosti byly uzavřeny v hrubém nepoměru k obvyklým cenám domů a kupní cena byla obratem rozeslána na úhradu jejich dluhů,“ zdůraznila soudkyně.

Obžalovaný tak podle ní musel dobře znát výši dluhů poškozených a celkem napáchal škodu za víc než osm milionů korun. Jiří Slezák však vinu odmítá. „Nevím, co jsem udělal špatného. Poškození dostali své domy zpátky, a navíc tam byly nízké úroky. Ať mi tedy někdo řekne, co jsem udělal špatně,“ hájil se u soudu obžalovaný, který už byl v minulosti trestaný za neoprávněné podnikání.

Za přečin lichvy mu odvolací soud snížil původní třímilionový peněžitý trest o půl milionu korun, kdy by měl zaplatit 250 denních sazeb po deseti tisících. „Peněžitý trest 2,5 milionu je vzhledem ke způsobené škodě odpovídající,“ dodala soudkyně s tím, že rozsudek je pravomocný.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT