Krajský soud v Brně dnes uložil sedmdesátiletému Pavlu Vorlickému z Jihlavy, kterého policisté hledali od roku 2005, kvůli podvodům téměř za 90 milionů korun devět let vězení. Škodu má z větší části poškozeným nahradit. Muž se plně doznal. V minulosti ho brněnský soud poslal na 12 let do vězení, policisté jej dopadli až loni na podzim. Ve věci soud rozhodoval znovu, rozhodnutí je nepravomocné, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání. Muž byl jedním z nejdéle hledaných lidí v Česku, kterého policisté vypátrali.

„Pan obžalovaný svým jednáním způsobil škodu 88,6 milionu korun, a to je i s odstupem času škoda, která je hodně vysoká. Dolní hranice škody velkého rozsahu je deset milionů korun. Nelze také přehlédnout, že pan obžalovaný byl nezvěstný a vyhýbal se trestnímu řízení a že ani jednomu z poškozených ani zlomek té škody neuhradil,“ uvedla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Soud ve věci nově neprováděl dokazování, protože muž prohlásil vinu, dokazoval ale ve věcech náhrady škody. Značná část poškozených už zemřela a v leckterých případech nebylo zřejmé kdo či který z dědiců může vzniklou škodu nárokovat. V případech, kdy to bylo možné, má muž škodu nahradit, ve zbylých případech soud poškozené odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. Kromě trestu vězení soud muži také uložil desetiletý trest zákazu obchodnické činnosti.

Muž podle soudu v letech 1994 až 2004 podvedl zhruba 160 lidí, které připravil téměř o 90 milionů korun

Peníze od poškozených přijímal ke zhodnocení, používal je ale pro svoji potřebu. Po zadržení loni na podzim přiznal, že z těchto peněz mu už nezbylo nic. „Mnoho peněz prý půjčil a zpátky již nedostal, a tak mu nezbylo nic jiného než začít chodit do práce,“ uvedl tehdy mluvčí policie Jan Rybanský.

Muž se do policejní evidence dostal jako hledaná osoba v dubnu 2005

V roce 2007 na něj soud v Brně vydal příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody pro rozsáhlou hospodářskou trestnou činnost, šlo o trestné činy podvod a neoprávněné podnikání. Muž se ale začal skrývat a dařilo se mu to 18 let. Takzvaný kriminalistický pomníček začali policisté odhalovat loni na podzim. Při pátrání po jiném člověku získali několik neověřených informací k hledanému muži. „Postupným prověřováním potvrdili jejich pravdivost a navíc odhalili, že muž využívá několik falešných identit. Zjistili také, že se pohybuje na území metropole, v Jihočeském a Středočeském kraji,“ doplnil tehdy mluvčí.

Soud v roce 2007 jednal v nepřítomnosti Vorlického, řízení bylo vedeno jako proti uprchlému. Vzhledem k tomu loni na podzim soud původní rozsudek zrušil a ve věci už v přítomnosti obžalovaného rozhodl znovu.