Krajský soud v Brně dnes bude pokračovat v projednávání části vedlejší větve korupčního případu na radnici Brna- střed, takzvané kauzy Stoka. U soudu stane šesti obžalovaných, kteří se ve věci přiznali, a soud jejich záležitost vyloučil k samostatnému projednání. Hlavní líčení se čtveřicí obžalovaných, kteří vinu popřeli, je v plánu na konci února. Ve vedlejší větvi jde o „spodní patro“ kauzy, vesměs jednatele či řemeslníky, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky.

Soud ve věci poprvé jednal loni v listopadu, tehdy část obžalovaných prohlásila vinu, část vinu popřela. Pro jednodušší řízení proto soud kauzu rozdělil na dvě části, dnes projedná věc obžalovaných, kteří se doznali. V tomto případě lze očekávat brzké ukončení. Zbylá část bude na konci února pokračovat v dokazování, brzké ukončení se nečeká.

Obžalobě ve vedlejší větvi kauzy čelí hlavně zástupci stavebních firem a živnostníci, kteří údajně dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali

Je mezi nimi také trojice lidí, která úplatky údajně přijímala. Policie obvinila podezřelé v létě 2020. Původně šlo asi o tři desítky lidí, kdy případy těch, kteří se přiznali, mohly být vyřešeny mimosoudně.

Obžaloba dotyčné viní buď z přijetí úplatku nebo podplácení a také ze zjednání výhody. Šlo v jednotlivostech o úplatky třeba i za několik tisíc korun, v některých případech jsou podstatně vyšší, kdy v souhrnu to u několika obžalovaných dosáhlo statisícových až milionových částek.

V kauze Stoka soud nepravomocně rozhodl předloni, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO).