Krajský soud v Brně se dnes začne zabývat vedlejší větví případu údajné korupce na radnice Brna střed, takzvané kauzy Stoka. U soudu stane desítka obviněných lidí a jedna firma, které žalobce viní z ovlivňování zadávaní veřejných zakázek na Správě nemovitostí městské části Brno-střed. V kauze Stoka soud nepravomocně rozhodl loni, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO).

Obžaloba má podle mluvčí soudu Kláry Belkovové asi 260 stran, žalobce ji bude číst zřejmě několik hodin. Termíny jednacích dní jsou nařízeny i na 29. a 30. listopadu, není ale předpoklad, že případ ještě tento týden soud uzavře.

Vedlejší větev kauzy se týká údajných úplatků na správě nemovitostí městské části

Obvinění čelí především zástupci stavebních firem a živnostníci, kteří údajně dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázku získali. Policie obvinila podezřelé ve věci v létě 2020. Původně šlo asi o tři desítky lidí, kdy případy těch, kteří se přiznali, mohly být vyřešeny mimosoudně.

Krajský soud v Brně v kauze Stoka rozhodl loni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Švachulovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel, proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.