Krajský soud v Brně dnes vyhlásí rozhodnutí v případu části obžalovaných ve vedlejší větvi korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka. Jde o tři obžalované, kteří vinu popřeli, a jednoho, který se sice doznal, ale popřel, že by byl součástí organizované zločinecké skupiny. Žalobce jim navrhl podmíněné tresty. Vedlejší větev se týká „spodního patra“ kauzy, vesměs jednatelů či řemeslníků, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Soud ve stejné věci už dříve potrestal obžalované, kteří se doznali.

Z ovlivňování zadávaní veřejných zakázek na Správě nemovitostí městské části Brno-střed státní zástupce obžaloval desítku lidí a jednu firmu. Soud ve věci poprvé jednal loni v listopadu, kdy část obžalovaných přiznala vinu, část ji popřela. Pro jednodušší řízení proto soud kauzu rozdělil na dvě samostatná řízení, přičemž v polovině února rozhodl o těch, kteří se doznali. Od soudu tehdy odešli s podmínkami a peněžitými tresty jednatelé firem a živnostníci, kteří podle obžaloby dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali.

V nyní projednávaném případu čtyř obžalovaných soud pokračoval v dokazování

U soudu stanul někdejší technik správy Marek Slovák, který podle obžaloby přijímal úplatky, a podnikatelé či zaměstnanci firmy Jakub Churý, Miloš Müller a Vlastimil Ströer, kteří podle obžaloby za zakázky upláceli. Podle žaloby to byly třeba úplatky za několik tisíc korun, v souhrnu u několika obžalovaných ale dosáhly statisícových až milionových částek.

V kauze Stoka soud nepravomocně rozhodl předloni, kdy potrestal devět lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO)

Švachulovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel, proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.