Novinářům to v pondělí řekla Markéta Vaňková (ODS), která se na vzniku petice spolupodílela. Za několik týdnů ODS petici předloží vedení radnice. Město nemůže stadion za dvě miliardy stavět, dokud nemovitosti podnikatele Libora Procházky nezíská. Podle ODS za ně nabízí historicky cenné budovy. Strana bude lidem do schránek distribuovat i 95.000 letáků s informacemi, proč je proti směně.

Podnikatel má na pozemcích Brna tenisovou halu nebo podzemní garáže a komunikace. Město se s ním snaží několik let dohodnout. Mezitím prohrálo soud kvůli užívání nemovitostí, jako je parkoviště nebo komunikace, a musí platit miliony. Další soud městu hrozí. Procházkův majetek má cenu asi čtvrt miliardy korun.

Podle Vaňkové část lidí připojila podpis přes internet a část na petičních arších. "Takový počet podpisů považujeme za slušný zájem ze strany občanů. Je to téma, které lidi zajímá. Ještě nejméně do konce února budeme podpisy sbírat a potom to předáme vedení města, které snad přehodnotí svůj názor a bude se snažit najít jiné řešení," uvedla Vaňková.

ODS navrhuje, aby město za Procházkovy nemovitosti zaplatilo penězi. On ale požaduje nemovitost za nemovitost. "Další možností je vyměnit to za pozemky a poslední možností je vybrat budovy, které ale nemají historickou hodnotu," dodala Vaňková.

Brno zvažuje, že dá Procházkovi například nedávnou zrekonstruovanou krytou tržnici na Zelném trhu nebo Dům pánů z Kunštátu a další tři budovy.

Stadion za dvě miliardy má vzniknout v místě, kde je stadion starý. Zbrojovka, která tam v minulosti vyhrála titul, ho opustila na počátku tisíciletí, od té doby objekt chátrá. Nový stadion má mít 30.000 míst.