Stará Pekárna v Brně za 20 let hostila asi 5000 koncertů

Kdysi lidé chodili do domu ve Štefánikově ulici v Brně pro vyhlášené pečivo, poslední dvě dekády tam přicházejí hlavně za živou hudbou. 

  • Foto

    starapekarna.cz

Klub Stará Pekárna otevřel v září 1999, od té doby hostil na 5000 koncertů. V suterénu s cihlovými stěnami a stropy se pořád hraje skoro každý den. "Až na výjimky žádnou kapelu nemusíme sami žádat. Ony se nám hlásí samy," řekl ČTK v rozhovoru "starší dramaturg" klubu Tomáš Kytnar.

Po celých 20 let zní ve Staré Pekárně jazz, blues, etnická hudba, alternativa i rock. Spíše než o žánr jde o kvalitu. "Od začátku jsme chtěli, aby se tady hrála hudba, která má podle nás nějakou hodnotu," uvedl Kytnar. Pekárnou prošlo mnoho velkých jmen české a slovenské scény, třeba Vladimír Mišík, Michal Prokop, Tata Bojs nebo Jana Kirschner, ale také začínající a studentské kapely.

Ze zahraničních interpretů stáli na malém pódiu třeba Glen Hansard, harmonikář Sugar Blue, který nahrával s Rolling Stones, Irka Maria Doyle Kennedy nebo Čechoameričan Ivan Král. "Dodnes na to vzpomínám, jako člověk tady Ivan Král zanechal vynikající dojem. Když to srovnám s kapelami, které ne že by neuměly hrát, ale zas tak moc toho neznamenají...," řekl Kytnar.

V prostorách, kde dnes sídlí klub s maximální kapacitou asi 100 lidí, bývalo parní pekařství. Rodina původních majitelů o dům za komunistické totality přišla, po roce 1989 se o něj musela soudit. Část budovy se pak rodina rozhodla využít pro klub. "Když se majetek vrátil do původních rukou, bylo to tak zdevastované, že nezbývalo než se toho zbavit, anebo udělat zásadní opravu. Kvůli vadné kanalizaci byl dům podmáčený, 'sedal si'. Rozhodli jsme se zadlužit se a vyspravit základy. A když už se prostor bude opravovat, aby to k něčemu bylo," popsal Kytnar.

U zrodu klubu stál Kytnar s bratrem, synem Lukášem a vydavatelem Milanem Pálešem. V sousedství klubu vzniklo nahrávací studio Indies. Stovky koncertů jsou díky tomu natočené, mnoho jich vyšlo i na CD. Téměř 100 živých koncertů i další pořady natáčela ve Staré Pekárně také Česká televize Brno s režisérem Vojtěchem Fatkou.

K 20. výročí si provozovatelé klubu nadělili novou vzduchotechniku. Neplánují ale změny v hudebním směřování klubu ani žádnou zásadnější přestavbu, která vzhledem k charakteru prostoru ani není možná. Vizuální styl klubu už 20 let utvářejí práce výtvarníka Tomáše Oprchala, zajímavým detailem je vláček, který v zadní místnosti rozváží "panáky".

Oslavy 20 let Staré Pekárny začnou 11. září koncertem kapel Alfarytmus a ZLO/MY. V pátek pokřtí novou desku skupina Band of Heysek, ve které hraje "mladší dramaturg" klubu Lukáš Kytnar. Do konce září vystoupí ještě třeba Tomáš Kočko, americká kapela Gravel Road, Laura a její tygři, Ty Syčáci nebo Květy. Součástí série výročních koncertů jsou vystoupení skupin Vltava a Dunaj. Pořadatelé proto dali i dalším třem večerům, ve kterých zahrají štamgastské kapely, jména vodních toků: Ponava, Svratka a Svitava.

Zdroj: 
čtk