V prostorách na Radnické 8 a 10, kde nyní sídlí TIC Brno, by mohl vzniknout Institut Paměti národa. Tento projekt je jednou z aktivit neziskové organizace Post Bellum, která uchovává vzpomínky pamětníků z dob totalit 20. století. V tiskové zprávě o tom informovala Zdeňka Obalilová z brněnského magistrátu.

Radní už pro tento záměr zvedli ruku, teď už je to jen krok k tomu, aby v historických prostorách vznikla multimediální expozice.

„V loňském roce jsme s organizací Post Bellum podepsali memorandum o spolupráci na projektu Institutu Paměti národa. Ten se věnuje archivaci vzpomínek a reálných zkušeností lidí, kteří prošli perzekucí totalitních režimů minulého století. Přitahuje pozornost k neznámým hrdinům, na něž by se mohlo zapomenout. Každé svědectví skládá dohromady mozaiku dějinných hrůz, z nichž se musíme poučit, abychom minulost neopakovali,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Institut Paměti národa bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, ale také jako prostor pro setkávání a dialog. Jeho součástí bude také kavárna a knihkupectví s nabídkou knih zapadajících do tématu projektu. Stálá expozice se bude věnovat průřezu dějinami 20. století, ale budou se tam konat také krátkodobé výstavy reagující na aktuální výročí a historické události. Online bude zpřístupněn také archiv nahrávek s pamětníky obou totalitních režimů. Dosud Paměť národa publikovala již 4 984 výpovědí pamětníků.

Institut bude sloužit nejen veřejnosti, ale prostor dostanou i vzdělávací programy pro žáky a studenty brněnských škol. „Celý projekt je koncipován do dvou fází. Během první by měly vzniknout komerční prostory kavárny a na ně bude navazovat samotná multimediální expozice v poschodí objektu,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer (Pirátská strana).

Podle předběžných odhadů by mohly přípravy přestavby začít již v srpnu letošního roku v přízemí objektu, kde vzniknou komerční prostory. Na jaře příštího roku budou následovat úpravy pro zřízení expozice a zázemí pro Institut Paměti národa včetně místnosti pro archiv a mediatéku s nahrávkami.