Studenti brněnské Střední školy polytechnické Jílová by měli od školního roku 2027/28 přestat přejíždět mezi sídlem školy a třemi středisky odborné přípravy, které jsou roztroušené po Brně. Jihomoravský kraj připravuje stavbu pětipatrového pavilonu v areálu školy za půl miliardy, do něhož se přesune veškeré odborná příprava. Stavět by se mělo začít v roce 2026, řekli krajský radní pro školství Karel Jurka (ODS) a ředitel školy Vladimír Bohdálek.

Škola má v současnosti 1200 učňů a studentů, kapacita je 1240. V sídle školy v Jílové ulici absolvují teoretickou výuku, za praktickou musejí jezdit do Tuřan, do Králova Pole a do Štýřic. „Odpadne nejen cestování, ale zvýší se i bezpečnost, protože dvě ze tří středisek se nacházejí v průmyslových zónách se silnou nákladní dopravou,“ řekl Bohdálek. Dosavadní centra odborné přípravy jsou majetkem kraje a ten předpokládá, že po otevření nového pavilonu se stanou zbytným majetkem. Podle Jurky jde o nemovitosti s vysokou hodnotou, jejichž prodej investici do nového pavilonu ještě umocní.

Škola získá nejen nový pavilon, ale zároveň jej vybaví moderními technologiemi pro výuku řemesel

„Abychom udržovali trend současné doby. Letos jsme otevírali nový obor mechanik elektrotechnických a instalatérských zařízení, který jsme vybavili ve spolupráci s odbornými firmami, a jsme schopni si technologie přenést. Nezůstáváme stát, žáci se neučí s něčím starým,“ řekl ředitel.

Do stavby se zapojí i studenti. Kromě pozorování a návštěvy při kontrolních dnech zjistí, jak funguje projektování v systému BIM, což je manažerské řízení budov. „A na některých pracích se budou studenti přímo podílet,“ doplnil Bohdálek

Díky novému pavilonu vznikne v areálu školy i sportovní hřiště, protože stavba zasáhne do toho současného, které má starý a nevhodný asfaltový povrch

Škola nabízí maturitní a nástavbové studium a studium učebních oborů. Kapacitu pro příští rok škola naplnila prakticky již v prvním kole, přijímala i ve druhém kole a podle ředitele zbývá jen pár volných míst.