Studenti brněnské divadelní fakulty nastudovali Velkého Gatsbyho

Na jeviště brněnského Divadla na Orlí dnes vstoupí hrdinové románu Velký Gatsby. Slavnou knihu Francise Scotta Fitzgeralda si jako předlohu vybrali mladí divadelníci z Janáčkovy akademie múzických umění. 

  • Foto

    ilustrační/divadlo.cz

Bude se mluvit a hrát o milionech dolarů, osudové ženě, lásce, zločinu i zradě. Zbohatlík a selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby je v brněnské inscenaci příležitostí pro Radka Melšu, krasavice Daisy Buchananová zase úlohou pro Hanu Drozdovou.

"Láska je tady obchodní artikl, nástroj manipulace a poslední chybějící dílek v naoko dokonalém životě Gatsbyho. Žádná romantika. Důležité tady je pro mne téma štěstí. Každá postava o štěstí usiluje, postrádá ho nebo si myslí, že ho má nadosah. Nikdo ale neví, co to být šťastný vlastně znamená," uvedl režisér Jiří Liška.

Inscenace vychází z dramatizace Rebekky Kricheldorfové. Scénář je vyprávěním Nicka Carrawaye a postupně odhaluje všechny zásadní postavy románu.

"Svoji roli zde mají však i figurky, v původní verzi scénáře takzvaní šklebilové, které si z filmů pamatovat nelze. Na první pohled vedlejší postavy jsou velmi pitoreskní a nesou v sobě humor, se kterým lze skvěle pracovat. V téhle dramatizaci vše není jen o Jayovi, Nickovi a manželech Buchananových," uvedl dramaturg Michael Sodomka.

Scénografické a kostýmní řešení připravila Andrea Mužíková. Inscenace podle režiséra "hraje všemi barvami". V hudební složce představení zní elektroswing. "Neděláme Gatsbyho dobově, ani ho neposunujeme do současnosti, nýbrž jde o modernizovanou dobovost. A proto je tento hudební styl skvělý - jsou v něm ozvěny 20. let a zároveň živelnost současných párty," poznamenal režisér.

Zdroj: 
čtk