Studenti Mendelovy univerzity v Brně a pivovar Starobrno poprvé v historii společně připravili limitovanou edici pivního speciálu, který ponese název Chmendel. Ochutnají ho návštěvníci Mendel festivalu, který se bude konat 20. července v opatství a jeho okolí na Mendlově náměstí. Jde o první výsledek spolupráce mezi univerzitou a pivovarem, instituce spolu v březnu letošního roku podepsaly memorandum.

Osloví milovníky klasického piva i objevitele nových zážitků

Tato jedinečná spolupráce spojuje tradici a inovaci, které obě instituce představují. Spojení odborných znalostí studentů a vyučujících Mendelovy univerzity s mistrovstvím sládků Starobrna vedlo k vytvoření piva, které osloví milovníky klasického piva i ty, kteří hledají nové chuťové zážitky. Letní speciál uvaří v univerzitním pivovaru Johann. „Za jedenáct let, co pivovar funguje, se tu neuvařilo pivo, které by se nevypilo,“ usmál se garant studijního programu Pivovarství a sladařství na Agronomické fakultě MENDELU Tomáš Gregor.

Bude to příjemný letní speciál, říká sládek

Autorem receptury je vrchní sládek pivovaru Starobrno Jiří Brňovják. „Půjde o pivo typu APA, s nižší stupňovitostí a dobrou pitelností. Zkrátka příjemný letní speciál, který má příjemnou hořkost a dobrou pitelnost,“ uvedl Jiří Brňovják. Podle něj půjde o desetistupňové pivo, uvařené ze dvou amerických chmelů a typického žateckého poloraného červeňáku.

Uzavřeli memorandum o spolupráci

Společně uvařené pivo je dalším pokračováním spolupráce, která se intenzivněji začala odvíjet v letošním roce. Vedení pivovaru a univerzity totiž v polovině března uzavřelo memorandum o spolupráci. Na univerzitě od loňska existuje nový studijní program Pivovarství a sladařství, kdy je během studia důležité zkusit si své znalosti v praxi ve firmách, a mít tak průpravu do budoucího zaměstnání.

Uvaří 200 litrů piva

„Studenti s pivovarem Starobrno uvaří na Mendel Festival dvě várky piva. Celkem to budou čtyři 50litrové sudy, takže půjde o limitovanou edici Procvičí se tak v práci na pivovarské technice, setkají se s představiteli Starobrna, můžou se domluvit i na ročníkové praxi, a nakonec se zúčastnit i Mendel festivalu. Jistě je to pro všechny strany přínosná spolupráce,“ uvedl Gregor.

Ročně se v tuzemsku vypije skoro 143 litrů piva na osobu

V tuzemsku mělo a má pivovarnictví klíčové postavení. Pivo je totiž dominantní nápoj v hospodách, restauracích i jídelnách. „Podle Českého statistického úřadu obyvatelé Československa vypili ve druhé polovině 20. let minulého století za rok v průměru 68 litrů piva na osobu, aktuální údaje odkazují na necelých 143 litrů piva. Obliba piva neklesá, i když se v minulosti objevily covidové restrikce, změny DPH nebo nárůst cen energií. Uvidíme, jak statistiky ovlivní nedávné mistrovství světa v hokeji, nebo třeba počasí v letní sezóně,“ dodal vedoucí Ústavu technologie potravin AF MENDELU Miroslav Jůzl.

Chmendel ochutnají na festivalu

Starobrno Chmendel bude moci veřejnost ochutnat pouze na Mendel festivalu, který se koná každoročně v Brně, a slaví odkaz a přínosy zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Festival nabízí bohatý program zahrnující vědecké přednášky, kulturní akce, hudební vystoupení a další aktivity pro širokou veřejnost. „Mendel festival je oslavou vědy, inovace a kultury. Představení tohoto speciálního piva je skvělým příkladem toho, jak může spolupráce přinést něco výjimečného a obohatit naši akci. Těšíme se, že návštěvníci budou mít možnost ochutnat tento jedinečný produkt,“ uvedl za pořadatele festivalu Jakub Carda.

Cenu piva ještě nestanovili

Pivní speciál bude možné v omezeném množství ochutnat a zakoupit během hudební části festivalu, která se koná 20. července. „Budeme ho čepovat na stánku ne festivalu. Kdo bude chtít ochutnat, musí přijít opravdu včas, protože jde o limitovanou pivní edici. Otázku ceny piva jsme zatím neřešili,“ dodal Jaroslav Garaj z pivovaru Starobrno.