V úterý zazněl u Krajského soudu v Brně, který kauzu zmanipulovaných stavebních zakázek projednává, zbytek závěrečných návrhů. Ty přednesli obhájci, na které se nedostalo v pondělí, a po nich následovaly závěrečné řeči obžalovaných.

Bývalý místostarosta Brna-středu za hnutí ANO Jiří Švachula, kterého žalobkyně označila za hlavu zločinecké skupiny, odkázal na návrh svého obhájce Kárima Titze, který pro klienta navrhl zproštění obžaloby, protože podle něj není proti Švachulovi jediný přímý důkaz o vině.

„V celé té věci bylo hlavní chybou to, že jsem určitou dobu udržoval kontakt s panem obžalovaným El-Talabanim. Komunikoval jsem s ním o dění na městské části a umožnil jsem mu tak vytvářet dojem, že právě on má vliv na chod úřadu. Druhým důvodem bylo přijetí peněz za spolupráci, která se nerealizovala,“ uvedl Jiří Švachula.

Připustil také, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani pak podle něj začal u firem vystupovat jeho jménem, i když jim Švachula později vysvětloval, že s tím nemá nic společného. Talabani mu poté údajně začal vyhrožovat.

Se závěrečnou řečí vystoupil i bývalý vedoucí investičního odboru na radnici Brno-střed Petr Liškutin. „Na městskou část jsem se dostal úplnou náhodou, neznal jsem nikoho z obžalovaných. Byl na nás vyvíjen velký tlak, abychom rychle zadávali velké množství stavebních zakázek u zanedbaných nemovitostí,“ hájil se Liškutin.

Podle něj byla jakákoliv manipulace s veřejnými zakázkami vyloučena, protože soutěže a výběrová řízení podléhaly vícestupňové kontrole. „Po žádné z firem se úplatky nepožadovaly, nebyl jsem členem žádné organizované skupiny. Přese mě šly všechny zakázky, byla to moje práce. Pan Švachula po mně žádné úplatky nepožadoval a já mu žádné finanční prostředky nikdy nedal, ani jsem žádné peníze od nikoho nepřevzal,“ tvrdil Petr Liškutin.

Vinu popřeli i další obžalovaní s tím, že konstrukce obžaloby je postavena na lživých výpovědích Samana El-Talabaniho. Čtyři z jedenácti obviněných se však plně doznali a podle svých obhájců tak pomohli korupční kauzu rozkrýt. Advokáti za to požadují jen podmíněné tresty. Rozsudek padne 16. prosince v 9 hodin dopoledne.