Právě bývalý místostarosta Brna-středu za hnutí ANO Jiří Švachula je podle státní zástupkyně Jany Vítkové hlavou organizované zločinecké skupiny, která podle obžaloby ovlivnila desítky stavebních zakázek za zhruba půl miliardy korun a přišla si na úplatcích na 47 milionů korun. Policie ale řeší i další větve případu, ve kterém stíhá 50 lidí či firem.

Kromě Švachuly stojí před soudem dalších deset obžalovaných a dvě stavební firmy. Jeden z obžalovaných, podnikatel Saman El-Talabani, se přitom stal korunním svědkem obžaloby, který začal vypovídat proti Švachulovi i některým dalším obviněným.

„Jeho výpověď byla klíčová. Je zjevné, že páchal rozsáhlou trestnou činnost, a zjevná je i jeho motivace ke spolupráci. Chce trest možná až o dvě třetiny nižší, než by jinak dostal. Ale přistoupil ke spolupráci za situace, kdy nevěděl o tom, že už se něco prověřuje,“ zdůraznila v závěrečné řeči Jana Vítková.

Podle ní tak měli detektivové z NCOZ i státní zástupce možnost ověřit pravdivost jeho výpovědi jako celku i z hlediska jednotlivých detailů a konfrontovat ji s komplexem důkazů o fungování této skupiny, které se orgánům činným v trestním řízení podařilo utajeně získat.

Jiří Švachula, který ve vazbě strávil 20 měsíců, vinu od začátku popírá. Žalobkyně si je však jistá, že na něj má nabito v podobě řady odposlechů, v nichž se mluví o dělení úplatků mezi některé obžalované. Ty podle Vítkové dokazují, jak bývalý vlivný komunální politik organizoval vybírání úplatků a tahal v korupční kauze Stoka za nitky.

I proto pro něj požaduje nejpřísnější trest v podobě 14 let za mřížemi, o rok méně by si měl odsedět bývalý vedoucí investičního odboru radnice Brna-středu Petr Liškutin a 12 let podnikatel Petr Kalášek. Samanu El-Talabanimu navrhla 4,5 roku, Pavel Ovčarčin by si měl odpykat 7,5 roku. Dalším třem obžalovaným Kosmákovi, Unzeitigovi a Krejčímu navrhla podmíněné tresty a dvěma obžalovaným firmám peněžité tresty.

Švachulův obhájce Kárim Titz naopak poukázal na to, že El-Talabani byl již odsouzen za křivé obvinění policisty a je stíhán za obří daňový únik. „Proti mému klientovi není jediný přímý důkaz, jen výpověď El-Talabaniho,“ zdůraznil advokát.

Závěrečné řeči v kauze Stoka budou pokračovat v úterý a ve středu.